Allah’ı Anmak En Büyük İbadetir

Tüm yaşamını Allah’a adayan kişi şüphesiz iman etmekte olandır. Daima Allah için yaşamakta ve onuna birlikte olduğu farkındalığındadır. Cennete gidebilmek ve Allah’ın rızası için daima ahiret arzusu içerisindedir. Allah için dünya üzerinde sabredip, Allah’a tevekkül etmektedir, Yüce Rabbin kendisini sürekli izlediğini ve denetimi aldığında olduğunun farkındadır.

Yaptığı bütün işlerde, gördüğü her görüntüde Allah ’ın uçsuz bucaksız aklını, hayranlık uyandıran sanatını ve O’nun yüce gücünü görüp tefekkür etmekte olan bir insan için tüm bunları söylemesi ise nasıl bir nimet ve kadar yüce bir ibadettir. Allah ’ı hatırlatma, insanı tüm kötülüklerden arındırmasını sağlayacak, insanın kalbine huzur, güven yerleştirecek ve ahirette kurtuluş yoluna aracı olacak en önemli gidilecek yoldan bir tanesi olmaktadır. Allah Kuran’da şu şekilde buyurmaktadır.
“… Allah’ı zikretmek ise kesinlikle en büyük (ibadet)tir…” (Ankebut Suresi, 45)
İman etmekte olan, günlük hayatlarının her safhasını Allah’ı anma ve dua eder halde olmalı, kendilerine sağlanan nimetlere karşı daima olarak için için şükür etmelidir, bilerek ya da bilmeyerek yapılan hataları dolayısıyla af dilemeli ve sık sık Allah’ın isimlerini yüceltmelidirler. Mümini, “Allah ’la dost” yapacak, onun Allah ’a yakın olmasını sağlayacak ibadetlerden bir tanesi Allah’ı zikretmektir.

İnsan, Allah’ın isimlerini yücelttikçe ve ona doğru yöneldikçe yaptığı her iş içerisinde Allah’ın sağlamış olduğu nimet ve rahmeti hatırladıkça sürekli ibadet halindedir. Çok daha yakınlaşmış olur Cenab-ı Allah’a. Asla gaflete gelmez, panik yaşamaz, öfke duymaz. Allah’ın hoşnut görmeyeceği her türlü kötülükten uzak durur. Bir ayette Allah şunu buyurur: Rabbini, akşam sabah, kısık bir sesle, kendi kendine, yalvararak ve içten zikret. Sakın gaflete kapılma. (araf suresi, 205)

“Salih amel” günlük eylem ve ibadetleri Allah’ın rızasını kazanabilmek amacıyla yapılıyorsa olur. Eğer Allah’ı anmayarak ya da rızasını düşünmeden yapılıyorsa, karşılığı olmayan amel durumuna gelmiş olur. Peygamberler, Kuran’da anlatıldığında sürekli olarak Allah’ı andıkları bildirilmiştir. Belirtilen ayetlerden biri şu şekildedir:

“Davud’a Süleyman’ı biz hediye ettik. Ne iyi kuldu o. Sebebiyse o her zaman Allah’a anan-dönen biriydi.” (sad suresi, 30)

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Kutsal toprakları ziyaret etmek isteyenler gitmeden önce mutlaka bir ön ...

İbadetlerde ana hedef olan insan, ruh ve beden sağlığını korumak, ruh ve ...

Sual: Kurban satın alacakken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? CEVAP ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?