Anayasa teklifinde ilk üç madde kabul edildi

Anayasa değişiklikleri ile Cumhurbaşkanlığı dönemine geçiş teklifi görüşmesinde yapılan ikinci tur aşamasında sunulan 3.madde toplam 342 “Evet” oyuyla birlikte kabul edilmiştir.

İkinci tur görüşmesi sırasında, anayasa değişikleri teklifinin üçüncü maddesi toplam 342 oy alarak kabul edilmiştir. Bu maddeyle birlikte milletvekili olabilme yaşları 25 iken 18 yaşına düşürülüyor.

  1. MADDE KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurul’da ikinci tur görüşmesi sırasında sunulmuş anayasa değişiklikler teklifinde ikinci madde de 342 oy alarak kabul edildi.

Yapılan gizli oylamaya Genel Kurul’dan 485 milletvekili oy kullandı. 4 boş oy, 342 kabul oyu ve 139 ret oyları çıkarken oylama sona erdi.

T.C. Anayasası’nda değişikliğin yapılması için Kanun teklifiyle birlikte 2.maddesi temel alınarak eskiden 550 olan milletvekili sayısı 600 rakamına ulaşacak.

  1. MADDE KABUL EDİLDİ

Anayasa değişiklik için TBMM Genel Kurulu’nda oylanan ikinci turda birinci sıradaki madde toplam 345 oy ile kabul edildi.

Anayasa değişiklik görüşmeleri TBMM Genel Kurulu’nda devam ederken ikinci turunda 1.madde oylanması için toplam 486 adet milletvekili oy kullandı. Birinci madde için 345 kabul oyu çıkarken, 140 ret ve 1 boş toplandı.

Birinci madde ise ilk turda toplam 347 evet oyu alarak onaylanmıştı.

Yapılan kanun teklifinde ilk madde temel alınarak, Anayasa da bulunan “yargı yetkisi” için bir takım değişiklikler getirilecek.

Bu değişiklik sonucunda, Türk milleti için bağımsız mahkemeler kullanılacağına dair hüküm değişerek “bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacak olarak değiştirilecek.

İKİNCİ TUR

Nihai belirleyici olarak görülen ikinci tur, anayasa değişikliklerinde sunulan teklifin onay alması için oldukça yüksek önem taşımaktadır. Tüm maddeler tek tek oy topladıktan bir daha tümü için oy toplanacak. 330 olan sınırın altına oy alan maddeler düşmüş sayılacak. Teklifin tamamı düşmesi içinse 330 oy ve 330 oylarının altında alması sonucunda olacaktır.

Konuşma yapılmayacak olan ikinci turda, maddeler ve teklif üstünde görüşme yapılmayacak. Maddeler için sunulan değişiklik önergesi görüşülecek. Üzerinde değişiklik talebi bulunmayan birinci tur maddeleri için ikinci tur esnasında önerge sağlanmayacak.

Toplam 19 oylama olmak üzeri 18 tanesi maddeler için bir tanesi de hepsi için olmak üzere yapılacak ikinci turda.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Müşterinin Katılımını Artırmak için Mektup Yazısı Taktiklerini Sohbet ...

WordPress Üyeleri Eklentisine Bir Sohbet Odasını Nasıl Entegre ...

Mobil grup sohbet temasını şekillendirmek için 8 CSS hilesi CSS'yi ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?