Avantajları ve Dezavantajları Bakımından Chat Siteleri

Avantajları ve Dezavantajları Bakımından Chat Siteleri

Avantajları ve Dezavantajları Bakımından Chat Siteleri

Zaman zaman sosyal hayatın bile önüne geçen sanal sohbet olgusunun kullanıcılar için bir çok avantaj içerdiği görülürken olumsuz özellikleri de yok değildir. Öncelikle gerçek hayattakinin aksine kullanıcılar sohbet odalarında hoşlanmadıkları bireylere denk geldiklerinde kolaylıkla konuşmayı sona erdirebilmekte ve bir daha da o kişiyle asla iletişim kurmama avantajına sahip olabilmektedirler. Tabi ki bunun için konuşma esnasında adım adım ilerlemek gerekmekte, bazı aşamalara geçmek için de aceleci olunmamalıdır. Önemli bir özellik olarak da bu odalarda kişilerin herhangi bir sorumluluk duymuyor olmaları da sanal ilişkilerde kişilerin daha rahat davranabilmelerine neden olmaktadır.

Sosyal hayat bakımından sohbet odaları:

Sosyalleşme yetilerini tam olarak kazanamamış kişiler için chat sitesi kullanımları çok önemlidir. Bireylerin önemli bir kısmı için tek sosyalleşme aracı olan internet, farklı kişiler ve dünyalar keşfedilmesi için de gayet önemlidir. Farklı kişilerle tanışabilme ve gerektiğinde bu ilişkilerin gerçek hayata taşınabilme durumunun yanı sıra, insanların yaşamlarında diğer insanlarla paylaşamadıkları hüzün ve sevinç gibi durumları paylaşabilmek, dile getirebilmek, yorumlayabilmek ve bu sayede deşarj olabilmek için sanal alem önemli bir konumdadır. Ayrıca bu yolla bireylerin herhangi önemli bir konu üzerinde örgütlenebilmeleri ve bunu sosyal medyaya taşıyabilmelerinin de yolu açılmaktadır. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda internetin chat ortamı olarak tabir edilen dünya vasıtasıyla, kişilerin rahatlaması ve özgürleşmesinin yolunu açarken, bireylerin pencerelerinin de dış dünyaya açılması bakımından büyük önem arz etmektedir. Sohbet odaları için bahsedilmesi gereken bir başka özellik de kişilerin gerçek hayatlarındaki kültürel özellikleri buraya taşımaları durumunda bu sayede yoğun farkındalık yaratabilme şanslarının da bir hayli yüksek olmasıdır.

Sözlü beceriye sahip olmak:

Tabi ki yazı diliyle doğru orantılı olan muhabbet sitesi kullanımlarında sözlü beceriye sahip olmak yüksek önem taşımaktadır. Her ne kadar internetin özünde hem yazılı hem de sözlü birikime sahip olma yetisi yatsa da, bireylerin karşıdaki kişilerle ilk iletişim kurma yolu her zaman yazılı yollarla olmaktadır. Sağlam bir güven çerçevesi yaratabilmek ancak bu sayede mümkün olmaktadır.

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Web Sitesi İletişim için HTML Sohbet Oda Servisi İletişim, günlük ...

Neden Online Radyo İzleyicisi Dinle ve Sohbet Etmek İstiyor? Gösterişli ...

Yayıncılar Canlı Radyo Sohbet Odasını Gömmek İçin Motivasyon Bir radyo ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?