Bahar Geliyor Alerjilere Dikkat Edin

Bahar aylarının yaklaşması ile bazı kişilerde bahar alerjisi görülebilmektedir. Bu alerjiler kişilerde bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur ve kişiyi rahatsız ederek yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bahar aylarında özellikle polen alerjisi olan kişiler gerekli önlemleri aldıktan sonra dışarı çıkmaya özen göstermelidirler. Alerjisi olan kişilerin dikkat etmesi gereken konular genellikle temizlikle alakalıdır. Temiz bir ortamda yaşam sürdürmek ve tozlu ortamlardan uzak durmak gerekir.

Klimanızı Mutlaka Kontrol Ettirin

Klimalı bir ortam içerisinde yaşıyorsanız mutlaka klimanızın bakımını düzenli olarak yaptırın. Ayrıca alerjiye özel hava filtrelerini takmayı unutmayın. Bu sayede klimadan olumsuz olarak etkilenmeyeceksiniz.

Alerjilerinizi Evin Dışında Bırakın

Eve girdiğinizde üzerinizdeki giysileri hemen değiştirin. Ayakkabılarınızı dışarda bırakmaya özen gösterin. Bu sayede alerjinin olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Maske Alışkanlığı Edinin

Maske takmak sizi alerjinin etkilerinden korur. Dışarı çıktığınızda özellikle bahar aylarında maskenizi çıkarmayın. Ve bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın. Bu sayede dışarı iken alerjiler ve polenlerin etkisi azalacaktır.

Sağlıklı Ve Düzenli Beslenmeye Özen Gösterin

Her öğünde taze yiyecekler yemeye özen gösterin. Özellikle sebze ve meyve tüketimine önem verin. Üzüm, elma, domates gibi gıdaları kontrollü tüketmeye özen göstermeye çalışın.

Sıvı tüketimini Arttırın

Alerjilerden korunmanın etkili yöntemlerinden biri sıvı tüketmektedir. Bunun için günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca bitki çayları ve taze sıkılmış meyve sularını tercih edin. Çorba gibi sıcak yiyecekler rahatlamanızı sağlayan yiyecekler arasında yer alır.

Alerjilerden Korunmak İçin Temizliğe Önem Verin

Evinizde alerjinin etkilerinden kurtulmak için temizlikte kimyasal ürünler kullanmamaya özen gösterin. Daha çok bitkisel temizlik ürünlerini tercih edin. Ayrıca temizliğinizi sirke ve karbonat ile yapmaya çalışın. Süpürge makinenizin hepa filtresinin olduğunu mutlaka kontrol edin.

Alerjilerden korunmak için gerekli önlemleri aldıktan sonra mutlaka uzman bir hekimden de destek almalısınız. Genellikle hapşırma ile başlayan alerjiler önlem alınmaz ise kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bundan dolayı bu sağlık açısından önemli olan detayı atlamamalı ve mutlaka uzman bir hekime görünmelisiniz.

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Neden Sağlık Desteği Sağlayıcıları Sağlık Sohbet Odasını ...

Kalbinizi Bu Besinler İle Koruyun İnsanın en önemli yaşamsal organlarından ...

Cinsel birleşme esnasında erkeğin ereksiyon olamama durumuna iktidarsızlık ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?