Bilinmeyen bir dünyada bilinmeyen insanlarla Chat iletişimi kurma

 

sohbet et

Sanal Dünyanın Getirdikleri:

 

Teknolojinin giderek ilerlemesi, dünyadaki sınırların gün geçtikçe kalkması, gittikçe küreselleşen dünyada belki de olmasından çok daha fazla derecede hayatımıza giren internet ve sanal dünya, ilişkiler ve sohbet konusuna da yeni bir boyut getirmiş gibi gözüküyor. Her ne kadar eskiden gazete ilanlarıyla aranan ilişki ya da dostlukların yerini şimdi internetin aldığı söylense de durum pek de bu kadar basit değil gibi. Çocukluktan başlanarak hayatın merkezine koyulan sanal dünya, tüm aktivitelerin internette yapılmasına neden olurken her yaştan insanı gerçek hayattan soyutluyor. Gerçek hayattan soyutlanan bireyler bir zaman sonra ilişkilerini de internette yaşamaya başlıyorlar.

İlişki boyutları neler:

Yapılan araştırmalarda internette yaşanan ilişkiler için sürekli olarak değişkenlikler olduğu göze çarpıyor. Kimi bireyler internette sadece yeni insanları keşfetmeye çalışırken, bazıları dostluk, bazıları bir sevgili, bazıları bir eş, bazıları da cinsellik yaşayacağı birilerini bulmaya çalışıyor. Ama herhalde tüm bu arayışların tek nedeni kendinde uzak olanı araması olarak göze çarpıyor. Chat dilimize 90’ların sonunda giren bir kelime. Türkçe kelime anlamı olarak muhabbet anlamına gelse de, son dönemlerde ilişkilerin de boyut değiştirmesi nedeniyle kelime masumiyetini de kaybetmiş gibi gözüküyor.

Bilinmeyen bir dünyada bilinmeyen insanlarla iletişim kurma:

İnsanların hayatları boyunca doğayı keşfetme arzusu onları çok başka yollara ve durumlara savurabilir. Dertlerinden ve sıkıntılarından boğulmuş ve gerçek hayatlarında çok da aktif olmayan kişiler, en azından dertlerinin bir bölümünü paylaşabilmek için tanımadıkları kişilerle tanışmak isterler. Bu tanışma sonrasında iki taraf da birbirini tanımadığı için en mahrem konularda bile dillerin düğümü çok kolay çözülmekte sırlar karşısındaki insana çok kolay bir şekilde anlatılmaktadır. Kişinin dertlerini dinleyen karşı taraf da edindiği güven duygusuyla çoğu zaman kalıplarının dışına çıkabilmektedir. Uzmanlar sanal alemde muhabbet olarak isimlendirilen faaliyetlerin kişiler ve aileler için tehlike arz etmediğini belirterek, istenilen sınırlar çerçevesinde sürdürüldüğünde sanal arkadaşlıkların iki taraf için de psikolojik yönden olumlu bir adım olacağından bahsediyorlar. Özellikle 1800’lü yılların ikinci yarısı ve 1900lü yıllarda ülkelerarası mektuplaşmalara şahit olduğumuz önemli kişiler bulunmaktadır.

Ancak konu gönül ilişkilerine döndüğünde işler o zaman tehlikeli olmaya başlıyor. Kişiler sevgili arayışlarında sohbet yapmanın yanında maddi-manevi hemen paylaşım yapabilecekleri yolları seçmeye başlıyorlar. Hem de her kesimden insanlarda buna sıkça rastlanıyor. Ancak hiç tanımadığınız birinin sanal alemden karşısındakine söylediği şeylerin tamamının yalan olma ihtimali oldukça fazla. Dolandırıcılıkla ilgilenen uzmanlar, internetteki dolandırıcılığın büyük bir bölümünde sohbet ya da sosyal paylaşım sitelerinde tanışan insanların içinde olduğu bir sarmaldan bahsediyor.

Eş bulma konusunda da hemen hemen aynı kriterler geçerli. Gerçi televizyonlardaki evlendirme programlarından da çokça gördüğümüz kadarıyla toplumun büyük bir kesimi bu tarz ilişkilere karşı çıkmadığı gibi oldukça destek de veriyor. Muhafazakar kesim de dahil, bu tarz programların yoğun olarak izlenmesi, internette muhafazakar evlilik sitelerinin kurulması, bu sitelere para ödenmesine rağmen chat yapabilmek için insanların bu paraları sitelere ödemesi hatta bunlarla yetinmeyip internetteki sohbet odalarında oldukça fazla zaman geçirmeleri de çok önemli bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Bir de işin cinsellik boyutu var. Son 10 yılda dönem dönem olarak yapılan araştırmalarda internet kullanıcılarının %12’sinin düzenli olarak sanal seks yaptığı, diğer kullanıcıların büyük bölümünün 1 kere de olsa bunu denedikleri ya da konuyu merak ettikleri belirlenmiş. Sohbet etme yanında, belki hiç tanınmayan, belki de çok az tanıdıkları kişilerle bu tarz bir etkileşime girmenin zaman zaman çok da büyük sorunlar yaratmış olduğu da bir gerçek. Uzmanların bir kısmının bu duruma çok da olumsuz olarak bakmadıklarını da belirtmekte fayda var. Bekar kişiler için sorun olmayabilir ama kişiler karşısındaki insanın bekar ya da bir ilişki içinde olup olmadığını tam bilemeyeceğinden bu durum ileride çok ciddi sorunlar bile yaratabilir. Sohbet odaları vasıtasıyla tanışan evli kişiler sanal olarak yapılan bu faaliyetin bir aldatma sayılmayacağını söylese de durumdan haberdar olan eşlerin ya da sevgililerin büyük bölümünün partnerlerini bu durumdan haberdar olduklarında terk ettikleri de belirlenmiş. Bir kısım uzmanlar seks konusunda tenlerin buluşmadığı ya da vücut sıvılarının birbirine karışmadığında bunun tam bir aldatma sayılmayacağını söyleseler de, sosyolojide bunun tek bir karşılığı var, o da aldatma!

Sanal ilişkiyi gerçek ilişkiye tercih etmek:

Konunun özünde chat odaları vasıtasıyla tanışan kişilerin önemli bir kısmının sanal ilişkilerinden dolayı kendi ilişkilerini hatta evliliklerini bile sonlandırdıkları ortaya koyulmuştur. Hatta birkaç yıl önce oldukça tanınan bir üniversite dekan yardımcısının sanal aşkına 150.000 TL.gönderdiği, eşiyle köprüleri attığı ancak daha sonra dolandırıldığını iddia ederek polise başvurduğu bilinmektedir. Sohbet siteleri kullanan kullanıcıların önemli bir yüzdesinin bundan menfaat sağlamak üzere konumlanmış kötü niyetli kişiler olduğu belirlenmiştir. Ancak özellikle evli bireylerin bu tarz ilişkilere neden ihtiyaç duydukları araştırıldığında, chat sitesi kullanma amaçlarının eşlerinden göremedikleri ilgiyi yabancı birinden almak, eşleriyle iletişim kuramamak, aralarındaki duygusal bağların yıpranması, ilişkilerin artık miadını doldurması, yeni heyecanlar yaşamak için muhabbet odaları vasıtasıyla sadece ilgi görebilecekleri biriyle tanışmak için bu yolu seçtiklerini söyledikleri belirlenmiştir.

Anahtar kelime heyecan:

Aslında sanal ilişkilerin tümünde insanların muhabbet chat odaları kullanmalarının en ana nedeninin heyecan duymak olduğu da söylenilebilir. Çoğu kişi bunun gerçekten hata olduğu bilincinde bile olsa yaşadığı heyecanı terk edemediği için sanal ilişkiyi sonlandırmadığını belirtmiştir. Bir kısım toplum bilimci bu tarz ilişkilerin aslında daha sağlam temellere dayandığı, kişilerin birbirlerini daha iyi tanıdıktan sonra daha ciddi aşamaya geçtiklerinden bahsederek seviyeli bir şekilde ilerleyen sanal ilişkilerin daha başarılı bir evliliğe doğru gidebildiğini söyler. Ancak bu tarz ilişkilerde hayal kırıklığına uğrama şansı da oldukça fazladır. Sanal olarak görüşme, birbirlerini sadece resimden ya da kameradan görme, muhabbet sohbet odaları ile başlayan ve başka şekilde büyüyerek devam eden ilişkilerde kişilerin birbiriyle sanal görüşmeyi bırakıp, gerçek görüşmeye doğru yol aldığında ilk gerçek görüşmede dahi ayların büyüsü bir anda bozulabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmak ve iyi düşünmek gerekmektedir.

Mynet sohbet odaları:

Sosyal medya haricinde insanların birbirleriyle sanal alemde en çok iletişim kurdukları bölüm sohbet odalarıdır. Kullanıcıların sohbet sitelerinden en büyük beklentileri kullanımının kolay olması ve karşı tarafla olan iletişimlerinin de anlaşılabilir olmasıdır. Mynet, bu konuda yılların getirdiği tecrübeyle mynet sohbet olarak en çok tercih edilen sohbet sitelerinden biri konumuna gelmiştir. Mynet sohbet odaları kullanıcıların mesleklerinden yaşlarına, tuttuğu takımlardan hobilerine, yaşadıkları şehirden cinsel tercihlerine kadar geniş bir çerçevede muhabbet chat odaları oluşturmuştur. Bu nedenle 10 yılı aşkın bir süredir muhabbet sohbet odaları Mynet tarafından kullanıcılarına sağlanan en büyük hizmetlerden biridir. Türkiye’de her 3 internet kullanıcısından birinin düzenli olarak sohbet odalarında bulunduğu ve hayat tarzına uygun bir arkadaş aradığı belirlenmiştir. Ayrıca bu durumun sadece kişilerin melankolik dönemlerinde de değil, psikolojik durumlarının normal olduğu anlarda da devam ettiği ilginç bir detay olarak göze çarpmaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Web Sitesi İletişim için HTML Sohbet Oda Servisi İletişim, günlük ...

Neden Online Radyo İzleyicisi Dinle ve Sohbet Etmek İstiyor? Gösterişli ...

Yayıncılar Canlı Radyo Sohbet Odasını Gömmek İçin Motivasyon Bir radyo ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?