Bir İhtiyaç Olarak Sohbet Etmek

Bir İhtiyaç Olarak Sohbet Etmek

Bir İhtiyaç Olarak Sohbet Etmek

Aynı anda birçok bilgisayarın birbirine bağlanarak her türlü veri alış-verişinin yapılabildiği, dünya çapındaki yaygınlığı ve popülerliği gün geçtikçe artan internet ağı bilgiye ulaşmayı, paylaşmayı, depolamayı sağlarken; bunun yanında internetin insan hayatına kattığı gelişmelerden biri de sohbet etme ve yeni insanlarla tanışma kolaylığıdır.

Sohbetin tarihçesi, internet kafelerde başlayıp günümüze kadar süren değişim:

İnternetin bilgisayar kullanıcılarının hayatına girmesiyle sohbet etme ihtiyacının ilk etapta internet kafelerde başladığı tespit edilmiştir. 2005 yılından 2010 yılına kadar internet kafe kullanıcıları arasında yapılan araştırmalarda internet kafelerdeki bayan kullanıcıların %50’si sohbet sitelerine giriyorken, erkeklerde bu oranın %65’lerde olduğu görülmüştür. Ortalama sohbet sitelerine bağlanma oranının kadınlarda 3-4 günde bir, erkeklerde ise 2-3 günde gerçekleştiği de söylenebilir. Hatta interneti işlevsel olarak kullanabilen bir kısım kullanıcı dışında çok yoğun bir kesimin haftada en az 1-2 kere muhabbet sohbet sitelerine girdiği, hatta sadece Türkiye’deki değil dünya üzerindeki tüm chat sitelerinde bile Türk kullanıcıların yoğun olarak sohbet ettiği gözlemlenmiştir. Sohbet anlamında Mirc ile birlikte insan hayatına giren ICQ kullanıcılarına bakıldığında her 4 kullanıcıdan birinin Türk olması inanılmaz bir rakam olarak ön plana çıkmaktadır. Günümüzde de devam eden interneti en çok sohbet amaçlı kullanma durumu, 2010 yılına kadar 15-45 yaş arasındaki kullanıcıların %50 sini kapsarken, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla beraber %30’lara düşse de bu sadece sitede sohbet etmeyen çoğunluk çıkarıldığında elde edilen bir veridir.

Sohbet etmek neden internet üzerinde bir ihtiyaç haline geldi?

İnternet kullanıcıları genel olarak gerçek hayatlarında toplum içinde dile getiremedikleri duygu, düşünce ve paylaşımları internet üzerinde dile getirmek; dost, arkadaş ya da sevgili olarak nitelendirdikleri yani kişilerle tanışabilmek için muhabbet sitesi kullanımına ağırlık vermişlerdir. Bunun dışında günlük yaşamın getirdiği sıkıntı, stres ve üzüntülerden arınıp, kötü hislerden arınmak ve boşalmak için de muhabbet sohbet sitelerinde yer almaktadırlar. Bireyler ayrıca kendilerine uygun kişilerle tanıştıklarında, etkinliklere beraber katılma, belli başlı konularda bilgi edinme, mevcut bilgisini paylaşma, hayatına renk katmak için de sohbet sitesi kullanımlarını yoğun olarak yapmaktadırlar.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?