Bir Özgürlük Ortamı Olarak Chat Siteleri

Bir Özgürlük Ortamı Olarak Chat Siteleri

Chat siteleri
Öncelikle sanal dünya olarak tabir edilen internet ortamının herhangi bir mekana bağlı olmayan yapısı, ilk özgürlük kıstası olarak göze çarpmaktadır. Bu özgürlüğün getirdiği en önemli durumun, kişilerin sohbet sırasında istedikleri kişilerle iletişim kurarak, yeri geldiğinde de bu kişileri reddetme şanslarının olması olarak gösterilebilir. Bu durum olabildiğince kolay ve sorunsuzdur. Ancak tabi ki bu özgürlüğün de sıkıntılı noktaları elbet olacaktır. Öncelikle bu düşüncenin karşıdaki bireye tam olarak güvenmeme sonucunu doğurduğu açıktır. Kişi muhabbet süresince dünyanın her noktasından kişilerle çok kolay bir şekilde tanışabildiği için belirsizlik ve emin olamama duygularıyla da iç içedir. Ayrıca chat sitesi kullanıcıları her türlü kuracakları ilişkilerde risk aldıklarının da farkındadırlar.
Karşıdaki kişilerin tam olarak algılanmaması:
Muhabbet esnasında ne kadar özgür ve rahat bir ortam olursa olsun, kişiler gerçek hayatta karşıdakilere söyleyemedikleri sözleri ne kadar kolay söylerse söylesin, kişilerin karşılarındaki bireyleri tam olarak algılayamadıkları bu nedenle sohbet konusunda çok paylaşımcı olmadıkları düşünülmektedir. Paylaşımcılığın yanında, bayanlar gerçek hayatta karşılaştıkları şiddet ve kabalıklara sohbet sitesi kullanırken de rastladıklarından bahsetmektedirler.
Peki ya özgürlük?
Sohbet odaları her iki cins için de kesinlikle özgür ortamlar sağlamaktadır. En azından gerçek hayatlarında çeşitli kısıtlamalarla karşılaşan, kendini ifade etme konusunda sıkıntıları olan, günlük hayatın yoğunluğu içerisinde buna zaman ayıramayan bireyler hem kolaylıkla hem de özgür bir şekilde muhabbet odalarında sohbet edebilme şansı yakalayabilmektedirler. Bayanlar ve erkeklerin sohbet etme amaçlarının da farklı olduğu görülmektedir. Erkekler sanal sohbet sırasında oluşturdukları ilişkilerini gerçek hayata taşımak için yoğun çaba sarfederken, bayanlar için böyle bir durum söz konusu değildir. Bayanlar daha çok yeni insanlar tanımayı ve keşfetmeyi istemekte, hatta uygun şartlar oluşturup yabancı dillerini geliştirmek istemektedirler. Erkekler için sanal sohbet konusunda cinsellik olguları da ön plana çıkabilir.
Sohbetin merak büyüsü:
Tüm bu yaşanmışlık ve varsayımlardan sonra aslında en çok iş chat odası kullanıcılarına düşmektedir. Sohbet odalarında karşılarında sadece bir rumuz gören kullanıcıların sohbet sonunda umdukları sonuca ulaşabilmeleri için sözlü iletişim yeteneklerini kullanmaları gerekmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?