Çağımızın değişmeyen fenomeni sohbet odaları

Çağımızın değişmeyen fenomeni sohbet odaları

Çağımızın değişmeyen fenomeni sohbet odaları
İnternetin insan hayatına girdiği ilk andan itibaren internet üzerinden yapılan birçok olgu değişerek gelişirken, internet üzerinden chat yapmak ilk günden bu yana süren devamlılığını aynı şekilde korumaktadır. Gelişen dünya insanı gün geçtikçe yalnızlaştırırken, insanlar gerçek hayatta elde edemedikleri dostlukları, ilişkileri ve paylaşımlarını sanal dünyada yaparak, özellikle sohbet konusunda her geçen gün internete bağımlı olarak yaşamaya devam etmektedirler. Yaşam temposunun gün geçtikçe artması, insanların gün içinde iş yaşamları içerisinde iş harici başka etmenlere fırsat ayıramama gibi nedenler insanın gerçek dünyadan soyutlanmasına yol açmış, ancak iş saatleri haricindeki zamanlarda bu tarz konuların üzerlerine eğilmelerine yol açmıştır.
Sohbet odalarının rolü:
Sohbet odaları yukarıda bahsedilen bu konular için yıllar süren popülerliklerini halen devam ettirmekte, kendini yaşamdan soyutlamış ya da herhangi bir derdi olan ve bunu gerçek hayatta dile getiremeyen, ayrılık ve aşk acısı çeken, karşı cinsle ilişki kurmak isteyen kişiler için bir anlamda deşarj olma fırsatı yaratmaktadır. Sosyal medyanın insan hayatına girmesinin sohbet odalarına duyulan ilginin azaldığı tezi de gayet yanlıştır. Yapılan araştırmalarda insanların internet kullanımları esnasında sosyal medya ve muhabbet konularını birbirinden ustaca ayırdıkları belirlenmiştir. İnsanlar sosyal medyayı daha çok;
Sevdiklerinin yaşamlarını takip etmek,
Kendi yaşamlarından kesitler sunmak,
Spor ve siyaset gibi konularda özgürce fikirlerini ifade etmek
En önemlisi sosyal konularda örgütlenmek ve deşarj olmak için kullanırken;
Sohbet odalarını ise;
Chat etmenin büyüsü
Tanımadıkları ve sadece rumuzlarını görebildikleri kişilerin keşfedilmesi,
Sohbet etme ihtiyaçları,
Yalnızlıklarının giderilmesi
Sevgi ve acıların diğer kişilerle paylaşılması
Yeni dostluklar ve ilişkiler edinme
Evlilik ve yuva kurma
Cinsel ihtiyaçlarını tatmin
Sanal anlamda ilişki yaşamak için kullanmaktadırlar.
Sosyal medyanın bu denli gelişmediği zamanlarda her 3 internet kullanıcısından 1’inin düzenli olarak sohbet odalarına girdiği ve günde ortalama 2.5 saatin üzerinde zaman geçirdiği istatistikler mevcuttur. Sosyal medyanın insan hayatına girişiyle birlikte, normal olarak bu rakamlar düşse de, internet yatırımcılarının sohbet sitelerine harcadıkları paralar, sohbet sitelerinin çağın gerekline göre entegre edilmesi, kullanıcıların isteklerine anında cevap verilmesi gibi nedenler internet üzerinde tüm dünyada chat odalarının fenomen yapısının sürmesine neden olmaktadır.
Sıcak hikayeler:
Geçmişte insanların internet sayesinde tanıştıklarını gizleme ihtiyaçlarına çokça tanık olunmuştur. Ancak günümüzde internetteki muhabbet sohbet odaları ile birlikte, televizyonlardaki evlenme programlarının sayılarındaki baş döndürücü artış, insanların bu programlara olan yoğun ilgisi, muhafazakar kesimde bile bu sektörlere yatırımlar yapılması, internette her geçen gün sayıları artan flört ve evlenme sitelerinin sayılarının artışı artık bu hikayelerin daha çok ön plana gelmesine neden olmuştur.
Biri görme engelli, diğeri bedensel engelli ülkenin iki ayrı ucunda yaşayan Zeynep ve Ahmet internette Mynet sohbet odaları vasıtasıyla tanışıp, özellikle edebiyat ve felsefe alanında sohbetler yapmaya başlamışlar. O dönemde özellikle Ahmet’in ailesel problemlerinin çok artması ve gerçek dünyada Ahmet’in bu problemlerini dile getirememesi Zeynep’le daha yakınlaşmalarına neden olmuş. Daha sonra Zeynep’in “rüyamda görsem inanmazdım” diyeceği bir şekilde görme engelli Ahmet, 1000 kilometreden fazla yolu Zeynep için katederek Zeynep’e ulaştığında ikisi için de ne fiziksel özelliklerin ne de başka bir hususun önemli olduğu ortaya çıkmış ve 2 ay içerisinde evlenmişler. Böylece Mynet sohbet vasıtasıyla başlayan ilişkileri şimdi 3 yaşına girecek olan kızlarının varlığıyla da taçlandırılmış. Burada Zeynep’in söylediği cümleler çok dikkat çekici bir şekilde göze çarpıyor. Zeynep Ahmet’i gerçek hayatta görüp tanısa asla bu kadar derin konuşamayacağını ve tanıyamayacağını belirtiyor. Mynet chat odaları üzerinden kendisiyle yaptığı edebiyat ve felsefe sohbetleri sayesinde eşini çok iyi tanıdığını ve ilişkilerinin temelinin de çok başarılı bir şekilde oluştuğunu söylüyor.
Bir diğer ülkeler arası, hatta denizler aşırı hikayede de bir Türk kızıyla, Amerikalı bir gencin internette chat siteleri üzerinde aslında çok alakasız bir sosyal meselede birbirleriyle kavga etmeleriyle başlayan, daha sonra evliliklerine kadar uzanan bir masala tanık oluyoruz. Ana dilleri hatta dinleri farklı olan çiftin ilk başlarda internetteki chat sitesinde kavgalarıyla başlayan, daha sonra kişisel karakterlerinin birbirine çok yakın olduğunu keşfettikten sonra sosyal olaylar üzerine yaptıkları yorumlarla devam eden, birbirlerine önerdikleri kitap ve dergileri okumalarıyla bunlar üzerinden sabahlara kadar tartışmalar yapıp uyumadan işe giden gençler, bir süre sonra görüntülü olarak da konuşmaya başladıklarında aslında kişisel görünümün pek de önemli olmadığını anladıklarında gerçek dünyada görüşmek istemişler. Hatta Türk kızı uçağa binip Amerika’ya gencin yanına gittiğinde işte o zaman Amerikalı genç bu kız için ülkesini hatta dinini bile değiştireceğinin farkına varmış. Tabi ki aileleri ikna etmek, oturma izni almak gibi ayrıntılar bir dönem gençleri çok zorlamış. Ancak İstanbul’da istedikleri gibi bir düğün yaparak, gönüllerince eğlenerek dünya evine girmişler. Ayrıca Amerikalı genç eşi için din değiştirerek Müslüman olmuş. Hatta eşinin Allah tarafından birçok konuda doğru yolu bulması için kendisine gönderildiğine inanıyor.
Bu hikayelere bakıldığında sanal sohbet sitelerinin sadece insanların deşarj olmalarına değil de dış dünyaya açılan en büyük kapıları da sonuna kadar açtığına tanık oluyoruz. Tabiki bu güzel hikayeler kadar duymak istemediğimiz kötü hikayelerin sayısı da çok az değil. Öncelikle dünyanın her kösesindeki kullanıcıların aktif olarak zaman geçirdiği internet aleminde, her niyete sahip kişilerin olduğunun unutulmaması gerekiliyor. Yukarıdaki hikayelerde gördüğümüz üzere her şey belli bir zaman içinde ve belli adımları takip ederek gerçekleşiyor. Bu yüzden chat yaparken özellikle ilk aşamada mutlaka karşınızdakine de kendinize de belli sınırlar koymanız gerekiyor. Maddi konuların kısa sürede açıldığı durumlarda sohbete devam etmemeniz de menfaatinize bir durum olarak ön plana çıkıyor. Kırıcı olmamaya çalışmak, etnik ve siyasal konuların üzerine çok gitmemek de dikkat çekici önemli bir durum. Bundan sonra eğer karşınızdaki kişiye tam olarak güven duyulduğunda görüntülü arama kısmına geçilebilir. Ancak bundan önce görüntülü arama yapmak da bir yana, kişisel sırlarınızı da mutlaka muhafaza etmelisiniz. Kişiler sohbet odalarında tanıştıkları kişilerle alakalı sosyal medyada otokontrol yapabildiklerini sanıp, sonradan tümüyle karşı tarafa kendilerini bıraksalar da size söylenen sözlerin gerçekle alakası olamayacağı gibi, karşı tarafın sizlere belirttiği sosyal medya profilleri de gerçek olmayabilir. Buradaki en baş kontrol sizsiniz. Muhabbet sohbet odaları vasıtasıyla tanışılan bir kişiyle gerçek hayatta buluşulması da birçok yönden hayal kırıklığı yaşanmaması için belli bir zaman geçtikten sonra olmalıdır. Sohbet sitelerindeki dikkat ettiğiniz noktaların tümüne gerçek hayattaki buluşmalarda da dikkat edilmesi kişilerin menfaatine olmaktadır.
Mynet sohbet odaları:
Yukarıda adı geçen Mynet sohbet odaları internetin kişilerin yaşamına girmiş ilk andan itibaren chat konusunda insanların bir numaralı tercihi haline gelse de yakın zaman önce çağa ayak uydurmak için marka yönetimi tarafından kapatılmıştır. Şu anda piyasada kötü altyapıya sahip birçok sohbet odası bulunmakta, internet kullanıcıları bunları kendi seçimlerini göz önüne alarak kolayca eleyip, kaliteli sitelere yönelebilirler.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?