Chat Abc’si, ve Sohbet Abc’si

Chat Abc’si, ve Sohbet Abc’si

Chat Abc'si, ve Sohbet Abc'si

Kullanıcılar Chat yaparken, birbirleriyle tanışıp tanışmama konusunda en çok değer verdikleri hususun “info” olarak adlandırılan meslek, yaş, ilgi alanları, cinsiyet, hobiler, yaşadıkları yerlerin önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Bunun özünde ise “ insanların sana nasıl davranmasını istiyorsan, sende onlara o şekilde davran kuralı yer almaktadır. Tüm kullanıcıların sohbet ederken duygu ve düşüncelerini nasıl ki serbestçe ifade etme hakkı varsa, muhabbet konusunda işler iyi gitmediği zaman da karşısındakine aynı saygı çerçevesinde davranmaya devam etmek çok önemlidir.

Yazılı olan ve olmayan chat kuralları:

Kişiler sohbet siteleri ve uygulamalarını kullanırken her ne kadar sohbet kurallarını okumasalar da, tüm kuralların yazılı bir şekilde bireylere aktarıldığı ve bunların sohbet sitesinin özünü oluşturduğu bir gerçektir. Yazılı olan kuralların haricinde sohbet esnasında spontane olarak gelişen, kullanıcılar tarafından belirlenen yazılı olmayan kurallar da bulunmaktadır. Örnek verecek olursak sohbete başlarken nezaket kuralları çerçevesinde başlamak, chat sitesinden çıkılırken de nazik bir veda edilmesi gibi.

Chat ortamları:

Chat ortamlarının muhabbet esnasındaki en belirleyici olan kısımlarının fiziksel karşılaşmanın tam tersi yapıda olmalarıdır. Bununla birlikte gerçek hayattaki herhangi bir fiziksel buluşmada görülen jest ve mimiklerin sanal sohbet esnasında görülmemesi, göz göze gelinmemesi ve beden dilinin de kullanılmaması sanal sohbetin en belirgin noktalarıdır. Hepsiyle birlikte fiziksel buluşmalardaki kısmi güven verici unsurlar da muhabbet odaları için geçerli değildir. Bu nedenle chat yaparken yanlış anlaşılmaya meydan verilmemesi de çok önemlidir. Bunun için noktalama ve vurgu işaretlerinin bolca kullanılmalarının herhangi bir mahsuru yoktur. Bu işaretler herkesin bildiği gibi smiley gülme anlamına gelen : ), üzgün olma durumunu anlatan : (, muziplik anlatan 😛 olarak ön plana çıkmaktadır.

Samimi olma durumu:

Alınan tüm bu önlemlerle birlikte karşıdaki kullanıcının ne kadar samimi olduğu çoğu zaman yine de belli olmamaktadır. Muhabbet sohbet siteleri bir anlamda da kullanıcıların varsayımlarıyla şekillenen platformlardır. Burada en önemli olan konunun karşındakine farkındalık yaratmak, ilgi çekici olmak ve elden geldiğince sohbetin devam ettirilmesi olarak açıklanabilir.

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Web Sitesi İletişim için HTML Sohbet Oda Servisi İletişim, günlük ...

Neden Online Radyo İzleyicisi Dinle ve Sohbet Etmek İstiyor? Gösterişli ...

Yayıncılar Canlı Radyo Sohbet Odasını Gömmek İçin Motivasyon Bir radyo ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?