Chat Alemde Sohbet Odaları Kullanım Alışkanlıkları

Chat Alemde Sohbet Odaları Kullanım Alışkanlıkları

Chat Alemde Sohbet Odaları Kullanım Alışkanlıkları

Gerçek hayattan kopma suretiyle sanal alemdeki chat odalarını tercih eden kullanıcıların nispeten farklı amaç ve eğilimler içerisinde oldukları ve bu şekilde muhabbet olgusunun içinde bulundukları görülmektedir. Cinsiyet açısından değerlendirildiğinde, erkeklerin genel olarak sanal dünyada hızla kurmak istedikleri ilişkilerini, aynı hızla gerçek hayata taşımak istedikleri görülmekte, bayanların ise birincil önceliklerinin bu olmadığı fark edilmektedir. Ayrıca erkek kullanıcıların sohbetin hemen ardından görüntülü arama kısmına geçmek için oldukça aceleci davrandıklarından da söz edilebilir.

Kendi kimliklerini gizleme oranı:

Chat sitesi kullanımlarında bayanların yarısının kimliklerini gizleme ihtiyaçları duydukları, erkeklerde ise bu oranın %30’larda olduğu tahmin edilmektedir. Bayanların toplumun baskıcı tarzından dolayı yetişme farklılıklarına paralel olarak bu yola başvurdukları, aynı zamanda erkeklerin çok fazla bir şekilde cinsellik konusuna girmelerinden dolayı da bu şekilde bir tercih içerisinde oldukları görülmektedir. Bunlarla birlikte özellikle erkeklerin bayan rumuzlarını kullanmalarını görmek de oldukça ilgi çekici bir ayrıntıdır. Bunun nedeniyle alakalı uzun çaplı bir araştırma yapıldığında, erkeklerin bu yolla kendilerini daha rahat hissettikleri ve karşı cinse daha kolay ulaşmaya çalıştıkları görülmüştür. Bir kısım erkek kullanıcı, muhabbet sohbet odalarında çok fazla miktarda erkek olduğundan dolayı, kadınlara karşı farkındalık yaratma konusunda böyle bir yola başvurduğunu belirtmesine rağmen, bayanlar için de bayan rumuzu kullanan erkeklerle karşılaştıklarında ve bunu anladıklarında konuşmayı derhal sonlandırdıkları da belirlenmiştir. Bir de bu noktaların bayanların muhabbet sitelerinden uzaklaşmalarına ve insanlarla iletişim kurmak için sosyal medyaya daha çok yönelmelerine neden olduğundan da söz edilebilir. Son olarak da bayanların kimliklerini gözleme çabaları için, bu tarz sitelerde çok fazla görülmek istenmeme gibi bir durumun da mevcut olduğunu söylemek gerekir.

Chat odalarındaki erkek egemenliği:

Erkeklerin çok yoğun oranda yer aldığı sohbet siteleri erkeklerin bayanlara karşı birçok anlamda yoğun saldırı içerisinde oldukları mekanlardır. Bu nedenle bayanların daima ihtiyatlı ve savunma içerisinde olmaları normal karşılanmaktadır. Birçok erkek kullanıcı koca bir günün sonunda tek bir kadından tek bir yanıt alamadığından bahsederken, buna vurgu yapmaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?