Chat Konusunda Önemli Olan ve Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

Chat Konusunda Önemli Olan ve Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

Chat Konusunda Önemli Olan ve Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

Chat odalarından daha önce popüler olmaya başlayan ve hatta şimdiki sohbet odalarının temelini oluşturan Mirc ve ICQ gibi uygulamalarda farklı noktaların ön plana çıktığı görülmektedir. Özellikle ICQ kullanımlarında kullanıcılar için “info” denilen profiller oluşturulması, bu profiller sayesinde de daha kolay seçim yapılabildiği özellikleri kolaylıkla görülebilmekteydi. Bu infolar kullanıcılar için yaş, cinsiyet, yaşanılan yer, yapılan meslek ve hobiler gibi özellikleri içerirken; sohbet siteleri de o dönemden başlayarak özellikle oda seçimlerinde bu ayrımları kullanmaya başladılar. Özellikle son döneme kadar çok popüler olan Mynet sohbet odalarındaki yaş, meslek, ilişkiler, ilgi alanları gibi kıstaslara ayrılan oda seçimlerinin siteyi çok uzun yıllar boyunca sektörün liderlerinden biri yaptığından bahsetmek mümkündür.

Genel anlamda bilinmesi gereken önemli noktalar:

Öncelikle muhabbet odalarına girişte çok da fazla dikkat edilmeyen kullanım koşullarının kullanıcılar için çok da fazla bir şey ifade etmediği açıktır. Burada önemli olan, sosyal bir ortam içinde bulunulduğu unutulmadan, her anlamıyla bu şekilde hareket edilmesidir. Sonuçta kişilerin başkalarının yaptıkları ve kendilerini rahatsız eden her türlü yaklaşımı dikkate alarak, diğer kullanıcılar için bu yaklaşımda bulunmamaları gerekmektedir. Bu kuralların bir çoğu sohbet esnasında kullanıcılar arasında birdenbire gelişen spontane kurallardır. Bunların yanı sıra chat odalarının %70 gibi büyük bir kısmını oluşturan erkek kullanıcılar için karşı cinse karşı farkındalık yaratmak özellikle önem taşımaktadır. Çünkü erkek kullanıcıların bu sitelerde rakibi çoktur. Yukarıda bahsedilen kurallara ek olarak daha fazla nezaket sahibi olmak, daha fazla kabuğundan çıkmak ve daha farklı kelime ya da cümleler kurmak çok önemlidir. Kadınların bu sitelerde erkeklerin fiziksel özelliklerinden çok hareket ve düşüncelerine önem verdikleri, erkeklerde zeka ve mizah duygusu aradıkları görülmektedir. Erkeklerin gerçek hayattaki gibi beden dilini kullanamayacak olmaları ve karşıdakiyle göz göze gelememeleri sanal alemdeki davranışlarının daha bir sistematik olmasını gerektirmektedir.

Samimiyet çok önemli:

Tüm kullanıcılar için karşısındakinin samimi ve olabildiğince doğruyu konuşur olması çok önemlidir. Bundan sonrası ise kullanıcıların kendi kişisel özelliklerine kalmış durumdadır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?