Chat Odaları Sohbet Ortamlarında Farkındalık Yaratma

Chat Odaları Sohbet Ortamlarında Farkındalık Yaratma

chat odaları

İnternette sohbet ortamlarında vakit geçiren ve özellikle karşı cinsle iletişim kurmak isteyenlerin günümüzde daha fazla zorlukla karşılaştıkları görülmektedir. Yapılan araştırmalarda muhabbet siteleri kullanıcılarının %60’ından fazlasının erkekler olduğu görülmekte, geri kalan önemli bir kısmın da bayan nicki kullanan erkekler olduğu bilinmektedir. Erkeklerin en önemli şikayetlerinin mesajlarına koca bir gün boyunca bazen tek bir kadın kullanıcının cevap vermemesi, bayan rumuzu kullanılsa bile bayanların buna da çok rağbet etmemesi gelmektedir. Toplumbilimciler internet ağının her ne kadar kültürel paylaşım aracı bir mekan olduğunu belirtseler de, bunun yanında özellikle erkeklerin kadınlara karşı bastırılmış duygularının ortaya çıktığı bir araç olduğu da görülmektedir.

Kadınlar için muhabbet sitesi ne ifade ediyor?

Kadınlar erkeklerden daha farklı olarak interneti karşı cinsle tanışıp buluşmak için değil de daha çok arkadaşlık kurmak ve hobi aracı olarak kullanmaktadır. Ama ana hususun insanların kendi kimliklerini gizleme ihtiyaçlarından ve farklı bir formata girmek istemelerinden dolayı olduğu da görülmektedir. Doğallık konusuna gelinirse de erkeklerin bu konuda çok daha problemli olduğu görülmektedir. Kadınların daha çok doğal davrandıkları; kendi arkadaşlarıyla konuşur gibi kendi problemlerini, hobilerini, sevdiklerini ve sevmedikleri yanları paylaştıkları görülmektedir. Bunlara ek olarak kadınlar için sohbet siteleri yabancı dillerinin geliştirilmesi için de bir araçtır. Erkekler ise genellikle ikinci konuşmada karşısındakinin görüntüsünü, en azından fotoğrafını görmek istemektedirler.

Ortak yapılan hareketler neler?

Chat odalarında tabi ki her iki cinsin de yaptığı klişe hatalar da göze çarpmakta. Dışarıdan görüldüğü üzere herkes karşı cinsin dikkatini ve ilgisini çekmeye çalışıyor. Bunun için erkeklerin bir bölümü en dikkat çekici resmini kullanırken, bayanlar da bikinili fotoğraflarını kullanmaktan çekinmiyor. Her iki grup da karşı cinsle tanışmak için dikkat çekici cümleler yazmaya çalışıyor. Erkekler mizah ve zeka yönlerini ön plana çıkarmaya çalışırken, kadınlar da edebiyat ve şiir alıntıları yapmayı ihmal etmiyor. Ancak bu sayede kişilerin birbirlerinin dikkatini çektiği ve mesajlara cevap verildiği görülürken, muhabbetin başlangıcı için yapılan bu hareketler oldukça önem taşıyor.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUM



Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?