Chat Odalarındaki Sohbetlerde Kimlik Karmaşası

Chat Odalarındaki Sohbetlerde Kimlik Karmaşası

Chat Odalarındaki Sohbetlerde Kimlik Karmaşası

Yapılan araştırmalar internetteki chat sitelerinde bulunan kadınların %51’inin, kadınların ise %32’sinin sohbet sırasında kimliklerini gizledikleri belirlenmiştir. Bu da sohbet sırasında kullanıcıların büyük bir kısmının yalana başvurduklarını göstermektedir. Bunun yanında bayanların sohbet sırasında kimliklerini daha çok gizlemelerinin altında yetişme koşullarının ve toplum nezdinde daha baskıcı bir ortamda yetiştiklerinin payının çok büyük olduğundan söz edilebilir. Ayrıca özellikle ülkemizdeki büyük problemlerden biri olan kadınların tacize uğrama durumları muhabbet sohbet sitesi kullanımlarında da sık olarak görülmektedir. Bu nedenle kadınların karşılarındaki kişilere tam anlamıyla güvenene kadar kimliklerini gizleme gayretleri içinde oldukları garipsenmemelidir. Bu durumun toplumumuzun kadına biçtiği değerin bir sonucu olduğu kolaylıkla görülmektedir.

İnternet bağımlılığı ve cinsiyet ilişkileri:

Kimlik gizlemelerinin yanında internet bağımlılığı konusunda da önemli noktalardan söz edilmesi gerekmektedir. Sanal dünya bağımlılığı ve cinsiyet arasında bir ilişki olduğu muhakkaktır. Özellikle erkek kullanıcılar için internet bağımlılığı daha üste seviyededir. Çok farklı noktalarda yapılan incelemelerde erkek kullanıcıların internet ve muhabbet konularında bağımlılık oranlarının %67 olduğu görülürken, bayanlarda bu oran sadece %26’lardadır. Erkeklerin gerçek yaşamlarında özellikle karşı cinsle olan iletişimlerinin daha problemli olması bu duruma neden olan önemli noktalardandır. Bunun yanı sıra erkeklerin gerçek yaşamlarında herhangi bir problemle karşılaştıklarında bunu dışarıya yansıtamamaları da önemli bir noktadır. Kadınlar bu konularda daha başarılıdır. Ayrıca erkekler kısa bir sanal sohbetin ardından hızlı bir şekilde karşılarındaki kullanıcıyı görmek istemekte, bu vasıtayla yanlış adımlar da atabilmektedir. Hatta erkeklerin yarısından çoğunun sanal olarak başlayan ilişkilerini gerçek hayata taşıma gibi de bir düşünceleri vardır. Son olarak özellikle cinsel sohbet odalarında bulunan kullanıcıların %82’sini oluşturan erkekler bu yönleriyle de gerçek hayata taşıyabilecekleri cinsel birliktelik peşinde de koşmaktadırlar.

Bayanlar için durum ne?

Bayanlar erkeklerin tersi istikamette chat odalarında tanıştıkları erkeklerle olan ilişkilerini genel anlamda gerçek hayata taşımak istememektedirler. Bu durum olacaksa da bayanların karşılarındaki kişiyi tam olarak özümsedikten sonra hayatlarına almak istedikleri kolaylıkla görülebilmektedir. Ayrıca bayanların denetim mekanizmaları da erkeklere göre çok daha güçlüdür.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?