Chat Ortamındaki Sohbetler

Chat Ortamındaki Sohbetler:

Chat Ortamındaki Sohbetler

Chat Ortamındaki Sohbetler İnternetin yaygınlaşma anlamında önemli bir tarih olan 2000 yılından bu yana, sanal alemde chat yapma gerçeği değişmemekte, sürekli yapılan yatırımlar sonucunda da her geçen gün yeni ve etkili chat sitelerine de rastlanılmaktadır. Bu denli sık kullanılan sohbet sitelerinde ne denli sohbetlerin yapıldığı da üzerinde sıkça durulan konu başlıkları arasında yer almaktadır. Genel olarak sohbet odaları kişilerin yaş, meslek, ilgi alanı ve hobi, yaşadığı şehirler özelliklerine göre ayrılmakta, cinsellik konuşulan odalar ise bu konuda başı çekmektedir.

Muhabbette cinsellik teması:

Chat ortamında gerçekleşen sohbetleri mercek altına aldığımızda cinsellik konusunun açık ara ön planda olduğu görülmektedir. Kişiler gerçek hayatta bastırdıkları ya da bastırmaya çalıştıkları bu dürtülerini, kimliklerinin belli olmadığı chat odalarında olabildiğince dile getirmeye çekinmemektedirler. Türkiye harici diğer ülkelere bakıldığında ise cinselliğin bu denli konuşulmadığı, konuşulduğu durumlarda ise ülkemizde olduğu gibi saplantı haline gelmediği de görülmektedir. Gelişmiş olarak tabir edilen ülke vatandaşlarının cinselliği bir tabu olarak yaşamamaları, hayatlarına daha kolay ve serbest olarak katabilmelerinden dolayı, Türkiye’deki chat siteleri ile aralarında derin farklar bulunmaktadır. Ayrıca ülkemizde, bu bastırılan cinsellik dürtüleri yalnızlık olgusuyla da birleştiğinde hem tehlikeli olmakta, hem de diğer kullanıcılar için çok can sıkıcı olabilmektedir. Cinsellik haricindeki bir diğer konu da maalesef tüm sosyal medya kanallarında olduğu gibi, muhabbet sohbet odalarında da küfürleşmenin çok yoğun olarak yaşanmasıdır. Ne yazık ki her geçen gün asosyalliğe doğru itilen bireyler sanal ortamlarda kendilerini bu şekilde ifade etmeye çalışmaktadırlar.

Mutluluğu tüketmek:

İnternetteki sohbet odalarındaki kişilerin genel anlamda gerçek hayatlarında iletişim konusunda sıkıntı yaşayan bireyler oldukları görülmektedir. Bunun yanında düzenli bir ilişkileri olsa bile en ufak problemlerinde bile çareyi chat yapmakta arayan kişiler için sohbet odaları bulunmaz değerdedir. Bu sayede kullanıcılar kendilerini oldukları gibi değil de, olmak istedikleri gibi sunarken, bununla alakalı tanınma tehlikesi yaşamadan özgürce sohbet edebilme şansı yakalayabilirler. Ayrıca bu sayede her türlü kısıtlamadan, baskıdan ve olumsuzluktan uzak bir şekilde dilediğince iletişim kurabilme şansına sahip olabilmektedirler.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?