Chat Siteleri İnsan İlişkileri

Chat Siteleri İnsan İlişkileri

chat sohbet

İnternette her geçen gün sayıları artan ve kendilerini sürekli yenilemeye çalışan sohbet odalarının kullanım rakamları gittikçe artmaktadır. Sosyal medyanın gelişmesine kadar bu sayı çok daha fazlaysa da, şu anda bile internet kullanıcıların hatırı sayılır bir bölümünün gene sohbet amacıyla chat sitesi kullanımına devam ettikleri görülmektedir.

Eski yeni ilişkisi:

Son 10 yıllık periyoda bakıldığında internetin insan hayatında önemli duruma geldiği anlardan itibaren yoğun bir muhabbet odaları kullanımı yapılmaktadır. Sosyal medya bu kadar önemli konuma gelmeden önce her 3 internet kullanıcısından 1’i düzenli olarak sohbet sitesi kullanımı yaparken günlük 2.5 saatten fazla sürelerini de bilgisayar başında harcıyorlardı. Bu sürede çok büyük internet siteleri de bünyelerine muhabbet sitesi eklemeleri yaptılar. Bu süre zarfında aynı hızla artmaya başlayan muhabbet platformları olduğu gibi, sektörden çekilen de bir hayli site oldu. Mynet, bu konuda yaptığı yatırımları geçtiğimiz yıllara kadar devam ettirip sektörde çok önemli bir yere geldi.

Bu gelişmeye ne sebep oldu?

90’lı yıllardan itibaren teknoloji ne kadar gelişse de, insanlar için biraz da bu durumun ters yönde hareket ettiği söylenebilir. İnsan, teknolojinin getirdiği kolaylıklara ulaşırken gün geçtikçe de kendini gerçek hayattan soyutlamaya başladı. Bununla birlikte gerçek hayattaki dert ve sıkıntıları içine atma ve dile getirme problemleri yaşamaya başladı. Bu yüzden muhabbet ederek deşarj olma durumu chat odaları sayesinde olmaya başladı.

Görülmeyen olgulara duyulan aşırı merak:

Her şey bir yana, insanlar için sadece rumuzları görebildikleri insanlarla tanışma büyüsü her zaman ağır basmaktadır. İnsanlar gerçek hayatta ailelerinden, arkadaşlarından, sevgililerinden ve eşlerinden göremedikleri ilgiyi chat sitelerinde bulmak için çabalamaktadırlar. Bu nedenle her yaştan ve her sosyal statüden insanların sohbet sitelerinde yer aldıkları görülmektedir. Bu sayede insanlar hüzün ve sevinçlerini kolaylıkla karşıdaki insanlarla yaşayabilmekte ve bunu da sürdürmek istemektedirler. Özellikle erkeklerin ilk buluşmadan itibaren bunu sanaldan gerçek hayata taşımak istedikleri gözlemlenmiştir. Bayanlar ise daha çok yeni bir insanla tanışabilmek ve kültürel paylaşımlar yaşamak için bu siteleri kullanmaktadırlar.

 

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?