Chat Siteleri ve Sosyal Medya Karşılaştırılması

Chat Siteleri ve Sosyal Medya Karşılaştırılması

Chat Siteleri ve Sosyal Medya Karşılaştırılması

2000’li yıllara girilmesiyle birlikte insan hayatının merkezine oturan sanal alem ve internet içerisinde chat odaları 10 yıllık bir periyotta internet kullanımının önemli bir bölümünü işgal ederken, sosyal medyanın gelişmesiyle beraber bu üstünlük sosyal medya tarafına geçti. Buna rağmen sohbet odaları kullanıcı sayılarında çok da fazla kayıp yaşamadılar. Özellikle son dönemlerde kullanıcılarının istekleri doğrultusunda doğru adım atan bu sitelerin uzun vadede tercih edilebilirliklerinden çok şey kaybetmeyecekleri düşünülüyor.

Chat odaları hangi konumda?

Bundan 15 sene önce olduğu gibi, günümüzde gelinen noktada da muhabbet siteleri aynı popülerliklerini devam ettirmektedirler. İnsanların internetle ilk tanıştığı zamanlarda Mirc kullanımı ve bu sayede birbirinden farklı ve ilginç sohbet kanalları kullanılarak yapılan sohbetler, ICQ kullanımının artmasıyla ve kişilerin bu sayede infolar oluşturmasıyla artarak devam etmeye başladı. Daha sonra da Msn Messenger ve benzer programlar sanal alemi yoğun olarak işgal etse de bahsedilen tüm bu süreçte chat sitesi kullanımı hiç azalmadı ve kişilerin internet kullanımlarının merkezinde sürekli olarak kalabilmeyi başardı. Örneğin bu süreç içinde Mynet sohbet odaları ve bunun benzeri odalar sürekli olarak gelişerek kişilerin sohbet alışkanlıklarının aynı olarak kalması yönünde önemli adımlar attı. Buna ek olarak muhabbet teması hiç değişmeyerek dünyanın her köşesindeki insanlarla tanışma olgusunu da sürekli ön planda tuttu.

Peki sosyal medya?

Sosyal medya son 5 yıl öncesine kadar çok fazla bilinen bir kavram değildi. Chat kavramı ilk internet kullanılmaya başlayan zamanla birlikte bilinilirliğini sürdürürken, aslında sosyal medya algısının ve başarısının chat odalarının iyi irdelenmesi sonucunda ortay çıktığı tahmini yapılabilir. Sohbet odaları daha dar bir alanda kişilerle tanışmayı sağlıyorken, sosyal medya aracılığıyla çok geniş çerçevede insanlara ulaşmak mümkündür. Ayrıca sosyal medya kişilerin örgütlenmesi bakımından çok önemli avantajlara sahiptir. Muhabbet sohbet sitesi kullanıcıları daha bireysel ilişkiler peşinde koşarken, sosyal medya ise biraz daha genel anlamdaki ilişkiler için daha fazla uygunluk taşımaktadır. Bunun yanında sohbet odalarında tanışan kişiler için sosyal medya ise ilişkilerinin bir sonraki adımı olarak da kullanılmaktadır.

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Web Sitesi İletişim için HTML Sohbet Oda Servisi İletişim, günlük ...

Neden Online Radyo İzleyicisi Dinle ve Sohbet Etmek İstiyor? Gösterişli ...

Yayıncılar Canlı Radyo Sohbet Odasını Gömmek İçin Motivasyon Bir radyo ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?