Chat Sitelerinin Yükselişi

Chat Sitelerinin Yükselişi

chat sitelerinin yükselişi.png
Günümüzde artık internet kullanımı sınırları aşmış durumda. Yapılan bir testte, internet üzerinden yapılabilecekler sıralanmış ve bu liste günlerce bitmemiş. İnsanlar artık özgürlüğün ve kendilerini ifade etmenin tadına internet ortamında takıldıkları platformlarda varıyorlar. Peki bu nasıl ve ne zaman başlıyor. İlk olarak internet keşfi yaş olarak 13-14 ortalamasında. Bu yaşlarda internetin tüm kapıları zorlanıyor ve bu hayatın özgürlüğe katkısı öğreniliyor. Belli bir süre popüler olup sonradan yok olup giden bir çok akım yerini başka bir sürece bırakıyor olsa da internetin hayatımıza girdiği ilk andan itibaren var olan ve hala devam eden kavram sohbet ve chat odaları olarak belirtilebilir. Chat odaları ile bir çok insan keyifli zamanlar geçirebiliyor. Burada yapılan sohbetler ile yeni aşklar ve yeni ilişkiler başlıyor.
Zamana Yenilmeyen Kavram!
Güncelliğini her daim hissettiren ve ilk zamanlara göre yenilenmiş bir şekilde hayatımızda olan sohbet odalarını bir çoğumuz biliriz. Bu odalarda belli bir takma adı ile sohbet etmek mümkündür. Tabi ki bir yere kadar bazı özellikler olmayınca durum sıkıcı bir hale gelebiliyordu. Alt yapı olarak son derece güçlü sistemlerin kullanılması gerekli olan bu sitelere çok güçlü finansal destek sağlanmalı. Sonuç böyle olunca alanında belli bir konuma sahip olan sohbet siteleri üyelik sistemlerine geçiş yaptılar ve bu süreçte sohbet odaları için bir çağ atlandı demek mümkündür. Aylık olarak belli bir ücret ödenerek özel üye olunuyor ve her üyenin profil detaylarına bakılabiliyor ayrıca özel mesajda atılabiliyordu. Özel üye olmayan bir kullanıcıya gelen bir mesajı cevaplama hakkı verilmiyordu. Bu sayede tüm üyeler özel üye olmaya zorlanıyordu aslında. Nitekim sonuç olarak chat odaları bu özellikleriyle birbirinden ayrıldı ve kalite gruplarına göre şekillendi. Muhabbet odalarının kullanımının artması bir çok yatırımcıyı bu sektöre yöneltti. Her yıl ülkemize evlilik siteleri, ciddi aşk siteleri vb tarzda bir çok sohbet platformu açıldı. Çoğu alt yapı olarak yetersiz kaldı ve yine bir çoğu da sadece kazanç amaçlı bu sektöre girmişti. Bu alanda Mynet chat odaları bilinirliğini sürekli olarak korumayı başarsa da düne kadar rakibinin olmadığı alanda şimdi fazlasıyla rakip ile yüzleşmek zorunda kaldı.

Sohbet Odalarına Katılma?
Genellikle heyecan arayan ya da artık hayattan aşk, sevgi konusunda bir beklentisi kalmamış ve umudunu son anlara saklamış insanların sıkça gezindiği alanlardır. Kendini yalnız hisseden ve bolca vakti olan kişileri sohbet odalarında bulabilirsiniz. Ayrıca buraların gediklisi olmuş gizemli kişilerde size farklı görüş açılarıyla açıklayıcı gelebilir. Sizde burada kendinize bir yer edinmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken kendinize kaliteli bir sohbet odası bulmak olmalıdır. Tabi ki bunu bulmak ilk etap için kolay gibi görünse de belli seçenekler ve kriterler koyarak eleme yapmanız gereklidir. Size en uygun sonuç eleme ile belirlenir. Daha sonra sizden bilgileriniz istenir ve takma adınız ile sizde artık bu dünyada yerinizi almaya hazırsınızdır.
Yeni insanlar… yeni hayatlar… yeni aşklar…. artık size de çok yakındır.
Sohbet Sitelerine Karşı Önyargı?
Ülkemizde belli bir kesim hayat standartlarını kısıtlı ve belli kurallara dayalı olarak sınırlandırır. Buna bağlı olarak genelleme yapıldığında bir çok şey onlara göre ayıptır, suçtur. Lakin yaşadığımız devirde bu insanların her şeye ön yargı ile yaklaşması bir markayı bir oluşumu kötüleme iç güdüsünde olmaları artık bir gelenek. Böyle bir yapılanma içersinde neden sohbet siteleri de kötülenmesin? Tabi ki kötülenir ve ön yargı ile yaklaşılır. Dünyanın en saygın kurumları ve sosyal medya ürünleri hakkında da şikayet var yazdığınızda tonlarca şikayet bulmanız mümkündür. Kusursuz bir şey yoktur aynı anda milyonlarca farklı kişiye hizmet vermek ve hepsini mutlu etmek gibi bir güçte söz konusu değildir. Örneğin sohbet sitesine eklenmiş bir yeni özellik bir çok üyeyi mutlu ederken bazıları buna karşı çıkacaktır. Hayat iki yadsımadan ibarettir ve parçalanma olmazsa kural kaidelerin bir önemi kalmayacaktır. Chat sitelerine önyargı ile yaklaşanların mutlaka bir gün oraya yolu düşecektir. Burada insanlar özellikle hayattan umudunu yitirmiş, aşk hayatında hep üzülmüş mutsuz olmuş kişiler kendi aradıkları özelliklere göre birini bulmak için bulunuyorlar. İşin ticaret kısmına bakarsak zamanında bir iki site üzerinde toplanan kişiler ve bu sitelerin bulunmasında kullanılan anahtar kelimeler ile oluşturulmuş çöp sitelerde kayboluyorlar. Çöp site dedik neden çünkü burada amaç sadece ticaret yapmak ve insanları kandırmaktır. Kaliteli Chat sitelerinde ise sizden bir beklenti içine girilmez. Sahte hesaplar yoktur ve herkesin belli bir amacı vardır. Ruh eşimi arıyorum kelimesine sahip bir çok profil hesabını muhabbet odalarında görebilirsiniz.
Chat Nasıl Yapılır?
Öncelikle çeşitlerini sayalım;
Görüntülü Chat
Sesli Chat
Yazışmalı Chat
Aslına bakılırsa artık insanlar bir şey görmeden sadece yazışmayı seçmiyorlar. Teknoloji çağında olduğumuz için mobilde de bilgisayar ortamında da son derece gelişmiş uygulama ve programlar kullanılıyor. Bu sayede insanlar artık yolda yürürken bile görüntü konuşma ve görüntülü sohbet yapabiliyorlar. Sohbet sitelerinin çoğunda görüntülü konuşma sistemi bulunuyor zaten. Kısa bir süre yazışma ve tanışma etabından sonra kamera ile iki kişi birbirini görebiliyor ve etki derecelerini ölçebiliyorlar. Sohbet siteleri sadece aşk, sevgi için kullanılmıyor. Dostluk ve dertlerini paylaşacak iki birbirini tanımayan insan için de son derece önemli bir platform. Peki nasıl yapılır?
Sohbet sitesi seçimi
Siteye üye olma aşaması
Kriter belirleme
Size sunulan, size uygun kişileri inceleme
Seçtiğiniz kişiye bir mesaj bırakma
Bekleyiş
Kriterlerinize uygun kişiyi bulduktan sonra yapmanız gereken şey mesaj bırakmaktır ki ilk intibaa son derece önemlidir. Klasik bir merhaba sizi rakiplerinize karşı yüceltmez. Sizin gibi o profile merhaba diyen onlarca kişi olduğunu unutmayın. Kendinizi anlatın ve neden sohbet odalarında bulunduğunuzu net olarak belirtin. Bir kaç süssüz ama özenilmiş cümle ile başlayın işe yarayacaktır.
Mynet Chat Odaları
Türkiye’de en popüler sohbet odalarından biri olan mynet sohbet herkesin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Burada bulunan bölümler;
İlişkiler
Buluşma Noktası
Özel Odalar
Oyun
Müzik
Şehirler
bu kategoriler altında açılan gruplarda belli kitleler hedeflenmektedir. Kriterlerinize kısa yolda ulaşmak için menülerden seçim yaparak sizde mynet sohbet odalarına katılabilirsiniz. Ayrıca yaş grupları menüsü altında sizde kendi yaş gruplarınızın bulunduğu odalarda seviyeli sohbetlere katılabilirsiniz.
Belirttiğimiz üzere sohbet çok kapsamlı bir içeriğe sahip olan sözcüklerden biridir. İnsanlar konuşma yeteneklerini ne kadar iyi yerine getirirseler o denli iyi arkadaşlar edinerek sağlıklı sohbetler kurabilirler. Yıllardır eskimeyen bu sektöre herkes bir periyotta mutlaka katılmıştır. Hala da milyonlarca insan burada bulunuyor ve hepsinin bir amacı var. Sohbet odalarında görüntülü ve sesli olarak konuşma yapma imkanı belki de en güzel özellikler arasında yer alıyor ama unutmayın bu gibi yerlerde de güvenilmez ve farklı amaçlara hizmet eden insanlar bulunuyor o yüzden özel bilgilerinizi asla paylaşmayın.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?