Chat Yapma Amaçları, Sohbet odaları

Chat Yapma Amaçları, Sohbet OdalarıChat Yapma Amaçları

Sanal aleme giren ve gerçek dünyadan kopan kişilerin farklı amaçlarla chat yapma ihtiyaçlarında ve eğilimlerinde oldukları görülmektedir. Ancak cinsiyet ayrımı yapılacak olursa bayanların daha çok sohbet anlamında chat yaptıkları ve bunu günlük yaşama taşımadıklarından bahsedilebilir. Erkeklerin ise sohbet konularına daha çok bunu günlük yaşamlarına da taşıma amaçlı başladıkları ve bunu sürdürmeye çalıştıkları gözle görülür bir gerçektir. Bayanlar sohbet sitesi aracılığıyla muhabbet ettikleri karşı cinsle olan sohbetlerini orada noktalandırıp gerçek hayata taşımasa da, erkek kullanıcılar muhabbet haricinde görüntülü sohbet, sosyal medya hesaplarından görüşmeye devam etme, fotoğraf alış-verişi ve kısa zaman sonra da buluşma isteği duymaktadırlar.

Kadın nick’leri kullanan erkeklerin varlığı:

Görünürde sohbet siteleri kullanıcılarının cinsiyet ayrımı olarak homojen olduğu görülse de, sohbet odalarındaki bayan rumuzlu kişilerin yarısının (hatta bazı durumlarda yarısından daha fazlasının) erkek olduğu bilinmektedir. Özellikle bayan kullanıcılar, bayanlardan geldiği görülen çoğu mesajın aslında erkekler tarafından yazıldığını belirterek, bunun kendilerinin muhabbet sitelerinden kopmalarının önemli bir nedeni olarak görmektedirler. Bunun bir sebebi de kadınların muhtemelen yetişme tarzlarından dolayı bu tarz sitelerde daha az görülme ihtiyaçlarından kaynaklanmaktadır.

Chat sitelerinde erkek saldırganlığı:

Bu sitelerdeki kullanıcıların ağırlıklı erkek olması, erkeklerin bayanlara çok sıkı bir şekilde tanışmak amaçlı saldırmasına neden olmaktadır. Bu nedenle genel olarak kadınlar karşı cinsten gelen mesajlara cevap vermek yerine, kendilerinin sohbet başlatma eğiliminde olduklarından bahsederler. Bunun yanında kadınlar chat ortamında tanıştıkları kişilere gerçek adlarını açıklamazken, özelliklerinden ise çok kolay bir şekilde söz edebilmektedirler.

Ayrıca kadınlar sohbet sitelerindeki erkeklerin birincil önceliğinin cinsellik olduğundan da haberdar olduklarından çoğu zaman daha da çekingen davranabiliyorlar. Bunun yanında kadınlar da karşı cinsle tanışıp konuşmayı isteseler de bunu sadece dostane bir şekilde bir şeyler paylaşacakları erkeklerin varlığıyla sağlama yoluna gidiyorlar. Hatta çoğu zaman sohbet sitesindeki kadınlar kendi cinsleriyle dostluk kurmanın ihtiyacı içinde olduklarından bahsediyorlar. Arayışlarının erkeklerden ziyade, hayatlarına dostane bir şekilde sokup, bir şeyler paylaşabilecekleri, bir yerlerde buluşup dedikodu yapabilecekleri bayanlar olduğundan bahsederken, bunun kendileri açısından da çok önemli olduğunu belirtiyorlar.

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?