Chat Yapma Zevkinin Dayanılmaz Hafifliği

Chat Yapma Zevkinin Dayanılmaz Hafifliği

Chat Yapma Zevkinin Dayanılmaz Hafifliği

Chat yapmak insanlar için bir eğlence aracı olmasının yanında, ayrıca yadsınamaz bir sosyalleşme aracıdır. İnternet kullanımının yaygınlaşmaya başladığı zamandan itibaren kişilerin internette yaptıkları tüm aktivitelere ayırdıkları zamanı sohbet etmek için de kullandıkları görülmektedir. Geçen zamana bakıldığında exe. dosyası üzerinden Mirc ve ICQ kullanımıyla başlayan, hatta ICQ’lardaki infolara bakılarak sohbet etme imkanı aranan muhabbet curcunası, daha sonra kullanılmaya başlayan Msn Messenger ve muadili programlarla zirve noktasına çıkmıştır. Bu uygulamaların olduğu her an chat odaları da gelişimlerine devam ederek internet dünyasındaki yerlerini gün geçtikçe sağlamlaştırmışlardır. Günümüzde gelinen noktada Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarının oldukça kullanılmasına rağmen sohbet odaları halen sanal dünyada en çok zaman geçirilen internet araçlarından biridir.

Sosyal medya ve chat ilişkisi:

Yaygın anlamda internet kullanımının 15. yılını doldurduğu şu günlerde muhabbet etme olgusunun halen sihrini devam ettirmesinin en büyük nedeni belki de kişilerin içinde bulunan merak ve yeni dünyalar keşfetme duygusudur. Kişiler sohbet sitelerinde sadece rumuzlarını görebildikleri kişilerle sohbet etme ve tanımanın keyfine doyasıya varmak isterken, tanışmanın bir üst aşaması olarak da daha yakından tanımak istedikleri kişilerin sosyal medya profillerini görmek isterler. Bunların yanında günümüzde hemen hemen tüm internet kullanıcıları çevrelerindeki insanların günlerini nasıl geçirdiklerini görmek, kendileriyle alakalı ayrıntıları da sıkça paylaşmak isterler. İşte tüm bu ayrıntılar internette sosyal medya ve chat sitesi kavramlarının içi içe geçmesini sağlamaktadır.

Peki chat zevkinin kaybedilmemesi için nelere dikkat edilmeli?

Yapılan araştırmalara göre muhabbet sohbet sitesi kullanıcılarının %70’den fazlasını erkeklerin oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Hatta bayan kullanıcılar içerisinde önemli bir bölümün de bayan rumuzu kullanan erkeklerin olduğu da görülmektedir. Bu nedenle özellikle erkeklerin bu sitelerde rakipleri çok fazla olduğundan öncelikle rumuzlarından başlayarak farkındalık yaratmaları çok önemlidir. Bunun yanında sanal dünyada her türden insanların olabileceği unutulmadan, kendini ilk başlarda belli etmeyen kötü niyetli kişilere karşı dikkatli davranılması çok önemlidir. Sohbette istenilen şekilde ilerlemek için kişilerin öncelikle kendi kişisel zevklerine uygun insanlarla tanışmaya çalışmaları ve seçici olmaları da oldukça önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?