Dikkat eksikliği hakkında bilmedikleriniz

İngilizce kısaltması ADD ve Türkçe kısaltması DEB olarak da bilinmekte olan dikkat eksikliği bozukluğu diye tanımlanmakta olan bu hastalık genel olarak çocukluk yaşlarında hiç belli olmayan zamanlarda ortaya çıkmaktadır ve büyük olasılıkla çocukların öğrencilik hayatını, spor dalındaki etkinliklerini ve arkadaş, aile ilişkilerini ne yazık ki sıkıntıya sokabilir. Eğer aile tarafından belirtiler erken fark edilirse çözüm bir o kadar hızlı ve kolay olabilmektedir. Çocuklar ergenlik çağına gelmeden bu sorunu çözebilmek daha basittir.

Dikkat eksikliği tanımı

Çocuklarınız hiperaktif ya da tam aksine çok durağan ise, saldırganlıkla birlikte yok etme arzusu görüyorsanız hiç ertelemeyin hemen bir uzman doktora götürün. Eğer dikkatli bir ebeveynseniz daha çocuk 6 aylıkken kendini gösteren bu hastalığı çocuk 2 yaşına gelene kadar anlayabilirsiniz. Sosyal ortamlarda yapmaması gereken bütün davranışları sergileyeceğinden anlayabilirsiniz. (kreş, okul)

Kişilerin davranış ve odaklanma yeteneklerini tam olarak kullanamaması ya da kontrolünü sağlayamadıkları duruma dikkat eksikliği bozukluğu olarak tanımlamaktayız. Çocukların genellikle ilkokul yıllarında agresif davranış belirtileri ile anlaşılmaktadır.

Dikkat eksikliği semptomları

Herhangi bir konuda odaklanma problemi yaşamak dikkat bozukluğunun fark edilmesini sağlamakta olan en yaygın görülen belirtidir. Bu hastalığın sahibi kesinlikle bir kuyrukta uzun süreler bekleyemezken sürekli hareketli olmak isterler ya da hareketsiz oturamazlar. Ek olarak her ne kadar konuşmacıları dinliyor gibi gözükseler bile dikkat eksik bozukluğu hastalığı olan kişiler sizin söylediklerinizin sadece %45’ini algılayabiliyorlar ve bu algıladıkları kısmı ise çok daha kısa bir süre diliminde hafızasında siler ve hatırlamakta baya zorluk çeker.

Dikkat eksikliğinin bireyler üzerindeki etkileri

Odaklanma problemleri ile birlikte, yoğun stres hatta sosyal yaşamlarında bile birtakım olumsuz sonuçlar ile karşılaşması olağandır. Bu durumlar dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda şiddete bile dönüşebilmektedir.

Arkadaşları tarafından ortama ayak uyduramadığı gerekçesiyle dışlanmaya veya dışlanmasa bile çoğu arkadaşı ona karşı soğuk kalmayı tercih eder. Bu şekilde oluşabilecek psikolojik etkenlerin yanı sıra dikkat eksikliği çeken bireyler mide ağrısıyla, baş ağrıları sıkça görülmektedir.

Eğer sizde veya çocuklarınız bu tarz problemler varsa ilk olarak psikiyatriste görünmenizde fayda var.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Neden Sağlık Desteği Sağlayıcıları Sağlık Sohbet Odasını ...

Kalbinizi Bu Besinler İle Koruyun İnsanın en önemli yaşamsal organlarından ...

Cinsel birleşme esnasında erkeğin ereksiyon olamama durumuna iktidarsızlık ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?