Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Korumasız ilişkilerin sonuçları ne olabilir ki demeyin. Hiç beklemediğiniz bir anda ya da olmaması gereken vakitlerde çocuk sahibi olmak hayatlarınızı ciddi anlamda etkiler ve yanında ciddi problemler doğurabilir. Ertesi gün hapı ise tam bu kısımda devreye giriyor.

Ertesi gün hapı

Ertesi gün hapı korunmasız ilişkilerin sonrasında kullanılmakta olan ve hamile kalmasını engelleyen bir ilaçtır. İsminin ertesi gün hapı olsa bile 72 saat içinde kullanılabilen bu ilaç hamile kalma durumunu önlemek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Erken tüketilmesi ise başarı oranını o derece yükseltmektedir.

Etkileri

Ertesi gün haplarının etkisi hızlı bir şekilde kendini göstermektedir. Cinsel birleşme sonrasında yumurta ile spermin birleşme süresi yaklaşık olarak 6 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden ertesi gün hapının kullanılması ve sonrasında hamileliğin önlenmesi uygun hale gelebilmektedir. Ertesi gün haplarının kullanılmasıyla birlikte yumurtalıkların yumurta üretmesini engeller, rahmin yapısı değişir ve bu sayede hamileliği önlemiş olur.

Kullanımı

Ertesi gün hapları, doğum kontrol yöntemi bulunmadığından dolayı yapmış cinsel ilişkinin hemen sonrasında alınması tavsiye edilmekte. Hamileliğin önleyici etkisini erken kullanılmasıyla birlikte daha da fazla yükseltmektedir. Sık sık kullanılırsa eğer birlikte adet düzensizlikleri gibi problemleri da beraberinde getirebiliyor. Korumasız girilen ilişkiden hemen sonra 72 saat içinde kesinlikle alınmalı. Aksi halde anne/baba olabilme ihtimaliniz de o kadar artabilir.

Sonrası

Ertesi gün haplarını kullandıktan sonra oluşacak yeni ilişkinin korumasını sağlamayacaktır. Bu yüzden yaşayacağınız her türlü ilişkide koruma yollarının uygulanması gerekiyor. Ertesi gün hapını aldıktan sonra 3 hafta içerisinde adet olmazsanız hamile olma olasılığınız olabilmektedir bu yüzden doktorunuza başvurup kontrolleri sağlatmanızda yarar var.

Soru – Cevap

Ertesi gün hapının zararı var mı?
Cevap: Sık kullanmazsanız bir sorun yok fakat sık sık kullanırsanız adet düzensizliği meydana gelebilmektedir. Göğüslerinizde şişlik, bulantı ve agresif olma eğilimleri gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Ertesi gün hapı kesin bir koruma sağlar mı?
Cevap: Ertesi gün hapları %100 koruma sağlayacak diye bir kesinlik bulunmamaktadır. Yüksek bir koruma sunmadığından dolayı hamile olabilme ihtimaliniz de vardır.

Hamile kaldım ertesi gün hapı bunu engeller mi? 
Cevap: Hayır tabi ki şekilde hamileliğinizi engelleyemez.

Hamileyken ertesi gün hapını alabilir miyim?
Cevap: Hamilelik esnasında ertesi gün hapı kullanırsanız beraberinde ciddi problemler doğurabilir. Bu nedenle hamilelik sırasında kesinlikle kullanmayın.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Neden Sağlık Desteği Sağlayıcıları Sağlık Sohbet Odasını ...

Kalbinizi Bu Besinler İle Koruyun İnsanın en önemli yaşamsal organlarından ...

Cinsel birleşme esnasında erkeğin ereksiyon olamama durumuna iktidarsızlık ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?