Hayvanlarda Öpüşüyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda neredeyse hiçbir kültürde dudaktan dudağa öpüşme olmadı ortaya çıkarıldı. Bu olgu hayvanlarda da bulunmamaktadır. Nasıl ortaya çıktı bu meret?

Karşı tarafla öpüşmeye başladığınızda aslında tükürük alışverişi yapmış oluyorsunuz ve sadece bir öpücüğünüz size 80 milyon bakteri kazandırıyor. Böyle inceleyince ne kadar kötü bir şey gibi gelse de öpüşme çoğumuz ilk öpüşmelerini romantik olarak olmasını ister ve ömür boyu hatırlar.

Artık herkesçe benimsenmiş olan öpüşme davranışı batı toplumlarında popülerdir. Araştırma sonucuna göz atıldığında 168 farklı kültür incelenmiş ve bunların sadece yüzde 46’sı öpüşme kavramını romantik olarak kullanmaktadır. Farklı bazı kültürlerde öpüşme geleneği yoktur bile. Aynı soydan geldiğimiz hayvanlar bile çok nadir yapmaktadır bu eylemi.

Öpüşme kültürel değil, bir memeli davranışı

Şempanzeler ve bonobo maymunu da bizler gibi öpüşmekte olan nadir hayvanlardandır. Yaşadıkları kavgaların ardından şempanzeler öpüşerek ve sarılarak barışlarmış. Biz demiyoruz Atlanta’dan Primatolog Frans de Wall diyor.

Bu öpüşmelerin anlamı ise uzlaşıp barışma anlamına gelmektedir. Yani anlayacağınız o ki romantik bir tutum sonucunda öpüşmüyorlar. Diğer bir hayvan türü bononolar çok fazla ve öpüşürken dillerini fazlasıyla kullanıyor. Cinsel ilişki bu hayvanlarda oldukça ön plandadır. Bizler karşılaştığımızda el sıkışıp selamlaşırken bunlarda çok ayrı. Neredeyse bizim tokalaşıyor olmamız gibi normaldir onlar için. Onlarında öpüşmesi romantik değildir.

Hayvanlarda karşı cinsle ilişkiye girmek için ilk olarak koku salarlar bunun anlamıysa çiftleşmek için hazır mı değiller mi onu belirtmek içindir. Kesinlikle öpüşmeye ihtiyaçları yoktur. Bu kokuları idrar yönetimi salgılamaktadır, genellikle de hayvanlar idrarları koklayarak uygun eş bulmaya çalışırlar. Bu da demek oluyor ki hiçbirinin birbirine yaklaşarak eşini seçmesine gerek bırakmıyor.

Ek olarak belirtmek isteriz ki araştırmalar sonucunda öpüşme sonralarında baskı hormonları yani kortizol de düşme yaşanıldığı ortaya çıkmıştır. Bu durum hem erkeklerde hem de hanımlarda neredeyse aynı oranlarda olduğu ölçülmüştür. Kısaca diyeceğimiz öpüşmek stresi azaltır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Web Sitesi İletişim için HTML Sohbet Oda Servisi İletişim, günlük ...

Neden Online Radyo İzleyicisi Dinle ve Sohbet Etmek İstiyor? Gösterişli ...

Yayıncılar Canlı Radyo Sohbet Odasını Gömmek İçin Motivasyon Bir radyo ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?