İktidarsızlık nedir ve neden olur?

Cinsel birleşme esnasında erkeğin ereksiyon olamama durumuna iktidarsızlık denmektedir. Bir farklı söyleyiş ile cinsel uyarılma bozukluğu. Yarı ve tam olarak iki farklı türü mevcuttur. Ek olarak seçici iktidarsızlık da görülmektedir. Bunda ise genellikle eşiniz varken boy gösteren olaydır, eş dışında başka bir bayanla birlikte olurken bu durum ortadan kaybolmaktadır.

Serleşme ve boşalma problemleri tam iktidarsızlık dürtüsünü göstermektedir. Cinsel ilişiki bu durum sonucunda neredeyse imkansız hale gelmektedir. Hormonsal nedenlere bağlı olan bu cinsel dürtü problemi doğuştan gelir; sonradan edinilmiş bir problem ise hormonsal olurken geçici bir problemdir. Yarım iktidarsızlık ise sertleşmede oluşan problemlerdir. Birliktelik sırasında ereksiyon olma miktarı git gide azalmaktadır. Bu sorun cinsel istek sorunundan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Duygusal şok benzeri ruh sebeplerinden kadınla yakınlaşma sırasında ortaya çıkmaktadır. Erken boşalmayla birleştikten itibaren ereksiyon eksikliği görülür.

İktidarsızlık problemleri genç erkeklerde %8 ile %10 kadarında görülürken 80 yaş üstündeki erkeklerin neredeyse hepsinde görülmektedir. Ek olarak da bütün erkeklerde %60’dan fazlasında iktidarsızlık korkusu bulunmaktadır.

Cinsel ilişkilerde sınırlanan ve rollerin katı olması toplumda uyarılma, genel olarak erkeklerin rolü ile bütünleşmiş gibidir. Bu tarz toplumda ise iktidarsızlık problemleri çok fazladır. Ereksiyon kesinlikle başarı değil, bize gelen bir yaşam durumdur. Ereksiyon: neşe sağlayan, haz ve mutluluk, özel hayattan bir kesit.

İKTİDARSIZLIK NEDENLERİ 

Her ne kadar bedensel sonuçlardan ortaya çıksa bile ruhsal nedenler ile de ortaya çıkmaktadır. En çok bilinen sebepler genel de ruhsaldır. Bedensel nedenlerden birkaçı: Karaciğer, Böbrek, nörolojik problemler, kalp, akciğer, alkol, psikiyatri ilacı, bağımlılık yapmış maddeler.

Ruhsal problemlere göz attığımız da bizi ilk sırada psikolojik nedenin başına gelen, kadınla bütün duyguların yaşanmaması karşılamaktadır. Biraz bahsetmek gerekirse de, cinsel istek, sevgi ve yakınlık gibi duyguları aynı kadından duyamaması durumudur. Bazı bireylerde hanımlara karşı güven problemi, cinsel bakımdan cezalandırıcı, suçlayıcı yargı ve duygu problemleri cinsel eş olarak tercih etmeme korkuları bu probleme yol açmaktadır. Bunların dışında ise düşmanlık, korku, öfke, sinir, kaygı benzeri bazı duygular iktidarsızlık sorunlarını gün yüzüne çıkarabilmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Neden Sağlık Desteği Sağlayıcıları Sağlık Sohbet Odasını ...

Kalbinizi Bu Besinler İle Koruyun İnsanın en önemli yaşamsal organlarından ...

Bahar aylarının yaklaşması ile bazı kişilerde bahar alerjisi ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?