İnternet Unsurlarının Kişilerin Sohbet Durumlarına Olan Etkileri

İnternet Unsurlarının Kişilerin Sohbet Durumlarına Olan Etkileri

İnternet Unsurlarının Kişilerin Sohbet Durumlarına Olan Etkileri

Kişilerin internet kullanımında kullandığı üslup ve tavırların bir süre sonra gerçek yaşamlarında da asıl kimliklerinin önüne geçtiği görülmektedir. Bu daha çok, gerçek yaşamlarında diğer kişilerle iletişim konusunda sıkıntı yaşayan; duygu, düşünce ve fikirlerinin dış dünyaya aktarılmasını daha zor gerçekleştiren bireylerde daha kolay görülen bir aforizmadır. Tabi ki gerçek hayatta arkadaş edinme becerileri sınırlı olan kişiler için sohbet odası kullanımları çok önem taşımaktadır. Buradaki önemli nokta kişilerin gerçek hayatlarında ulaşamadıkları profillerini sanal dünyaya taşıyarak kendilerini olduğundan farklı gösterme çabalarıdır. Bu da gerçek yaşamdan soyutlanan kişilerin daha büyülü ve cazip olarak görülen sanal aleme geçişlerini oldukça kolaylaştırmaktadır.

Nickname, rumuz seçimi:

Sanal alemde ve chat odalarında oluşturulan rumuzların, çoğunlukla kişilerin gerçek hayatta olmalarını hayal ettikleri profillerden seçildikleri görülmektedir. Kişiler aslında gerçek yaşamlarında ne olmak istiyorlarsa, sanal dünyaya da bunu taşımayı başarıyorlar. Bu nedenle kişiler chat sitesi kullanırken yaş, meslek, isim, cinsiyet, gelir durumları ve beğenmedikleri kişisel özelliklerini gizlemekte ve bunu da olmasını istedikleri formlarda karşısındakine sunmaktadırlar.

Çok ilginç istatistikler:

Yapılan araştırmalarda sohbet odalarında bulunan kişilerin %75’inden daha fazlasının isimlerini, %50’sinden fazlasının beğenmedikleri fiziksel ve kişisel özelliklerini, %30’undan daha fazlasının ise meslek, yaş ve cinsiyetlerini daha farklı gösterdikleri tespit edilmiştir. Hatta yüzdesi tam olarak tespit edilememekle birlikte önemli bir kısım da olan ilişkilerini ve medeni durumlarını bile çok farklı göstermektedirler. Burada dikkat çeken nokta kişilerin olmak istedikleri kişi profilleriyle kendilerini daha rahat hissettikleri ve daha özgür bir halde chat yapabildikleridir. Çok ilginç bir nokta da sohbet sitelerinde bulunan çok önemli bir erkek kullanıcı yüzdesinin, kendini bayan olarak tanıtıp, her iki cinsle de bu şekilde sohbet etmesidir. Bunun nedeni araştırıldığında ise, kişilerin bu yollar daha kolay arkadaş edinebileceklerini düşünmeleridir.

Bağımlılık oluşturabilen bir etken:

Tabi ki her şeyin fazlası kadar chat olgusunun da fazlası zararlıdır. Eğer bu durum, kişilerin zamanına çok fazla etki ediyorsa, bir süre sonra bağımlılık halini alabilerek, kişilerin gerçek yaşamlarına da çok olumsuz etkiler yapabilir.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?