İnternetin Baş Karakterleri Chat Odaları

İnternetin Baş Karakterleri Chat Odaları

chat odaları

Sürekli olarak internetin anonim karakterinden bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Aynı şekilde düşünen bireylerin internet sayesinde örgütlenerek bir araya gelmeleri her geçen gün daha kolay bir hale gelmektedir. Bu sayede oluşan sanal topluluklar, farklı kültürlerden büyük toplulukların kolaylıkla bir araya gelmelerine neden olduğu gibi, sanal olarak başlayan ilişkilerin gerçeğe dönüşmelerini sağlayan önemli etkenlerdir. İnternette başlayan sohbet, kişilerin sadece birbirlerini tanıma odaklı davranmaları sayesinde muhabbet seviyesini de aşarak, insanların birbirlerini daha sağlam ve daha iyi tanımalarına neden olabilmektedir. Kişiler gerçek hayatta özgürce ifade edemedikleri ne varsa sanal dünyada ve sohbet sitesi vasıtasıyla daha kolay ifade etmekte, bu nedenle ikili ilişkiler konusunda da daha yapıcı olmaktadırlar.

Sadece sohbet siteleri mi?

Muhabbet sohbet siteleri başta olmak üzere insan yaşamını derinden etkileyen internet kullanımı, insanların hayatın akışında ne varsa kolaylıkla bunları edinebilme şansı yakalamalarına neden olmaktadır. Hatta belki de internet kullanımının yadsınamayacak tek öğesi olan chat odaları sosyal ilişkilerin artmasının da baş yoludur denebilir. Burada, chat sitesi sayesinde dünyanın öbür ucundaki kişilerle kolaylıkla sohbet eder konuma gelen bireylerin karşı komşularını tanımadıkları gibi de bir paradoks ortaya çıkmaktadır. Bunların yanında internette tanışıp ciddi ilişkiler yaşayan, evlenen insanlara sıkça rastlanıldığı gibi, chat siteleri vasıtasıyla sıkça kavga eden ve mahkemelik olan insanlar da yok değildir.

Muhabbet odalarından ilham alan programlar:

Sosyal medyanın son dönemlerde gelişmesine paralel olarak son birkaç yıldır sürekli artan evlendirme ve flört programlarının da temelinde sohbet odalarının bulunduğu kesindir. Son zamanlarda sürekli belirtilen “elektrik alma durumu” sohbet sitelerinden gelen bir olgudur. Onun haricinde bir tarafın görülebildiği ve kişilerin kendilerine uygun birisini aradıkları sırada duyulan heyecan, yeni kişi tanıma isteği de göze çarpan diğer özelliklerdir. Bu tarz ilişkilere başlama ve devam etme isteklerinin faklı nedenleri olsa da varılmak istenen noktanın aynı olduğu kolaylıkla görülmektedir. Ancak bu platformların olumsuz noktalarının göz ardı edilmemesi, bu sayede kullanıcıların maddi ve manevi istismara uğrayabilecekleri gerçeğini akıllarından çıkarmamaları da önemli bir etken olacaktır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?