İnternette Chat Yapma Alışkanlıkları

İnternette Chat Yapma Alışkanlıkları

chat yap

İnternette chat yapmak için kişilerin boş vakti olması gerekmiyor. Ya da herhangi bir işi olmayıp da, zamanını sohbet sitelerinde geçirenlerin olması gibi bir paradoks da, çok gerçekçi değil. Muhabbet etmenin sanal ya da gerçekte bir sınırı yok. İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü (özellikle ofiste masa başında çalışanlar) hangi işle uğraşırlarsa uğraşsınlar mutlaka bir köşede sohbet sitelerinin açık olduğunu belirtiyorlar. İnternet kullanımının başlamasının ardından bunun için ekstra ücret ödemedikleri bir tarafa, bu sayede sohbet etmenin hem eğlenceli hem de pratik olduğu, hem de zaman tasarrufu sağladığı vurgulanıyor.

Farklı bir ortam olarak chat:

Yapılan araştırmaların da gösterdiği üzere özellikle kadınlar açısından chat yapmanın her anlamıyla farklı ortamlar sağladığı görülmektedir. Bu nedenle kadınlar sohbet ortamlarında günlük hayatlarından daha farklı bir şekilde davranmaktadırlar. Kadınların doğası gereği erkeklerden daha da çekingen oldukları için, yüz yüze iletişimden çok farklı olan chat olgusunu daha farklı nedenler için kullanmaktadırlar. Erkekler sohbet sitelerini daha çok karşı cinsle tanışıp daha sonra da buluşmak için kullanırken, kadınlar daha çok muhabbet sitelerini yeni insanlarla tanışmak, yakınlarıyla haberleşmek ve sohbet etmek için kullanmaktadırlar. Ancak buna ilave olarak sanal sohbet ilişkilerini genellikle gerçek hayata taşımak gibi bir düşünceleri de bulunmamaktadır.

Ya erkekler:

Erkekler ise kadınların tam tersi olarak sanal alemi bir bütün olarak, gerçek hayatın bir parçası ve uzantısı olarak görmektedirler. Belki de en çok bu nedenle sanal olarak başlattıkları ilişkileri olabildiğince çok kısa tutarak, ivedi olarak yüz yüze bulunma evresine geçmek istemektedirler.

Seçme kriterleri neler:

Muhabbet odaları kullanıcıları sohbet etmek istedikleri kişiler konusunda mutlaka kendilerine kriter belirlemiş olmalıdırlar. Bu kriterler hem karşıdan gelen mesajların cevaplanması hem de kendilerinin kişi seçimi sırasında önemli olabilmektedir. Belirlenen bu kriterler kısaca “info” olarak adlandırılırken kullanıcıların yaş, meslek, ilgi alanı, burç vb. gibi durumlarının ortak noktalarının birleşimidir. Bu “infolar” kişilerin aynası olurken, binlerce kişi arasından da ön plana çıkma konusunda avantajlar sağlayıp, farkındalık yaratılmasında yardımcı olmaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?