İnternette Chat Yapma Sıklığı

 

İnternette Chat Yapma Sıklığı

Kişilerin internet ve sohbet odaları kullanma sıklığı konusunda, cinsiyet unsurlarını da içine alan çok yakın bir ilişki bulunmaktadır. Geçmiş dönemden şimdiye uzanan istatistiklere bakıldığında internet kullanan bayanların yarısı hiç chat yapmazken, erkek kullanıcıların %65’ten daha fazlasının ayda bir kere de olsa düzenli olarak muhabbet sitesi kullanımında bulundukları belirlenmiştir. Hatta sosyal medyayı da konunun içerisine alırsak, interneti işlevsel anlamlarıyla kullanan küçük bir bölüm kullanıcı dışında, kalan kısmın düzenli olarak sohbet tercihinde bulundukları da görülmektedir.

İnternet kullanım dönemlerine bakış:

Özellikle internetin insan hayatına girdiği ve sosyal medyanın henüz oluşmadığı zamanlara bakıldığında sayıları yüzleri bulan sitelerde binlerce chat sitesi kullanıcısının bulunduğu gözlemlenmiştir. Hatta o dönemin fenomeni olan ICQ uygulamışının dünya çapındaki kullanıcılarının ¼’ünün Türk olduğunu görmek de şaşırtıcıdır. O dönemde Türkiye’de internet kullanımının hemen hemen yarısının muhabbet amacı içerdiği görülürken, gelişen dünyada bilgisayarları başında oturan insanların birincil önceliğinin sanal dünyada yeni kişilerle tanışmak olduğunu tahmin etmek zor değildir. Dünya genelinde sohbet odası kullanımlarına bakıldığında kullanım sıklığının 15 ile 45 yaş arası grubunda olduğu vurgulanmaktadır.

Buna neden ihtiyaç duyuluyor?

Genel anlamda gerçek hayatta duygu ve düşüncelerini sağlıklı olarak dile getiremeyen, paylaşımcı olamayan, yaşamlarında herhangi bir konu üzerinde deneyim yaşamak konusunda ağır davranan bireylerin bu eksikliklerini giderebilmek için muhabbet sohbet siteleri kullanımına ağırlık verdikleri görülmektedir. Bunun yanında yeni kişilerle tanışmak, onlarla herhangi bir ilişkiye başlamak ( arkadaşlık, dostluk ya da sevgili olmak ), örgütlenmek ve yapılan etkinliklere kişilerin katılımını sağlamak, günlük hayatın oluşturduğu sıkıntı, sinir ve streslerden arınmak ve deşarj olmak amaçlarıyla chat odalarına girildiği söylenebilir.

Genel anlamda sohbet odaları kullanıcıları kimler?

Chat yapma alışkanlıkları incelendiğinde, sadece herhangi bir ilişkisi olmayanların bu yola başvurduklarının düşünülmesi yanlıştır. Yapılan araştırmalar ciddi bir ilişkisi olan hatta evli bireylerin bile sıklıkla chat isteği içinde olduklarını, yaşadıkları en ufak bir problemde ya da eşleri tarafından ilgisizliğe maruz kaldıklarında chat sitelerine girerek bu sıkıntılarını gidermeye çalıştıklarının belirlendiğini ortaya koymuştur.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?