Kabızlık Problemi Yaşayanlara Mucize Öneriler

Kabızlık doğrudan olarak tüketilen besinlerle ilgiliyken, yetersiz ve doğru olmayan tüketimler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kabızlığının önüne geçebilmek için Omega yağ asidi bakımından yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir. Bağırsak hareketlerini, ağır yağ içeren, işlenmiş ve besin lifleri barındırmayan gıdalar tüketmek yavaşlatır.

Kabızlık tedavilerinde beslenmenizi dikkat etmek gerektiği kadar gün içerisinde tükettiğiniz su miktarı oldukça önemli bir yol oynamaktadır. Günlük yediğiniz besinleri kontrol altına alarak kronik kabızlık problemlerinden kurtulmanız bir o kadar kolaylaşacaktır.

Kabızlığa Yararı Olarak Önerilen Besinler

Su: Gün boyu su tüketiminizi kesinlikle arttırmalısınız. Bağırsakların çalışmasında ve dışkıların yumuşamasında önemli rol oynayan su vücudumuz için gerekli mineralleri de sağlamaktadır. Direkt su olarak tüketmemiz gerekmektedir, içerisinde gazlı içecek, çay, kahve gibi sıvılardan alınmaya çalışılması yanlıştır.

Baklagiller ve Fasulye: Kabızlıklara lif bakımından oldukça yüksek değerlere sahip besinler olan fasulye ve baklagiller oldukça etkili çözüm sağlamada yardımcı olmaktadır. Tükettiğiniz bu besinler bağırsaklarınızı yumuşatırken tuvalete çıkmanız için kolaylık sağlar. Çok fazla tüketmek gaz ve şişlik yaratacaktır bu yüzden kullanımı fazla yapmayınız. Nohut, fasulye veya barbunya tüketebilirsiniz.

Meyve: Üzüm ve erim suları çoğu kişide bağırsağı yumuşatırken kabızlığa iyi gelir. Yine aynı şekilde bu meyvelerin kurulmuş halleri de oldukça fazla lif içerdiği için kabızlık sorunlarına karşı yardımcı olmaktadır. Reflü veya ülseri içeren asitli meyve sularından kaçınırken, taze sıkılan meyve suyunu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Lifli Sebzeler: Sindirim sisteminin gereksinimlerinden lifi, koyu renkli yeşil yaprakla ile hazırlayacağınız salataya az yağ ekleyerek düzenli tüketimlerde sağlayabilirsiniz. Brokoli sebzesi neredeyse tam olarak uyuyor olsa bile çok tüketimde gaz yapabileceğini hatırlatmak gerekmektedir.

Tahıllar: Kabızlık tedavilerin de tavsiye edilen bir başka besin tahıllardır. Buğday, kepekli tahıllar ve yulaf kepekler sindirim sistemine oldukça yardımcı olurken kabızlık için önemlidir. Mısır unu ve çavdar kullanabilirsiniz sadece işlenmemiş olması önemlidir. Yağ eklemeden yapacağınız patlamış mısır iyi bir atıştırmalık olacakken kabızlık tedavisi için önemli besindir.

Kabızlık için yararlı besin seçimine dikkat etmek önemlidir bir o kadar da bu probleme neden olan besinleri tüketmemek gerekir.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Neden Sağlık Desteği Sağlayıcıları Sağlık Sohbet Odasını ...

Kalbinizi Bu Besinler İle Koruyun İnsanın en önemli yaşamsal organlarından ...

Cinsel birleşme esnasında erkeğin ereksiyon olamama durumuna iktidarsızlık ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?