Kadın ve Erkek Açısından Chat Odaları

 

Kadın ve Erkek Açısından Chat Odaları

Kadın ve Erkek Açısından Chat Odaları

İnternet kullanımıyla eş zamanlı ve paralel olarak ilerleyen chat odaları kullanımı bakımından erkekler kadınlara göre açık ara önde olsa da, aslında kullanım amaçlarına bakıldığında arada çok fazla fark olmadığı, farkı küçük ince ayrıntıların belirlediği görülmektedir. Sadece erkeklerin sohbet odalarında sayıca fazla bulunmalarından kaynaklanan bazı durumlar göze çarpmaktadır. Her iki grup da öncelikli olarak muhabbet siteleri vasıtasıyla yeni kişilerle tanışma yolları aramakta, bu sayede gerçek dünyada dile getiremedikleri ve paylaşamadıkları ne varsa bunların paylaşılması konusunda adım atmaya çalışmaktadırlar. Tüm bu nedenler, son 15 yılda internet üzerinde birçok hususun değişmesine rağmen chat sitelerinin varlıklarını devam ettirmelerine neden olmuştur. Hatta bu sitelere yapılan yatırımlar daha sonra internet üzerinde flört ve evlilik sitelerinin de oluşmasına yol açmış, bu süreç sonucunda televizyonlarda evlilik programları yayınlanmaya başlanmıştır. Bunların altyapısında hem erkeklerin hem de bayanların ilgilerinin ortak payı vardır.

Zaman kavramı:

Yapılan araştırmalar erkeklerin zaman olarak da bayanlara göre çok daha fazla sohbet sitesi kullanımlarının olduğunu ortaya koymuştur. Bunun ilk nedeninin erkekler için zaman kavramının çok önemli olmadığının görülmesi olarak açıklanabilir. Erkekler günün her saatinde ya da müsait oldukları her anda bu sitelere giriş yapabilirken, kadınların genel olarak daha kısıtlı zamanlara sahip olduklarından bahsedilebilir.

Gerçek dünyadan kopuş mu?

Sohbet odalarına yönelmeleri bakımından birincil nedenin kişilerin gerçek yaşamlarında özellikle karşı cinsle kurdukları ilişkilerin yetersiz olmasından bahsedilebilir. Bunun yanında herhangi bir sıkıntısını dışarıya karşı dile getiremeyen bireyler için sanal sohbet bir kaçış noktası olarak da değerlendirilebilir. Bu kaçışın yanında sohbet odası kullanıcılarının %70’den fazlasını oluşturan erkeklerin sohbet esnasında kimliklerini gizleyenlerin oranı %30 civarlarındayken kadınlarda bu oran %52’lere çıkabilmektedir. Tabi ki bunda bayanların toplum içerisinde çok daha baskıcı ortamda yetişmelerinin payı varken, sitelerdeki erkek egemenliğinin çok fazla olması ve erkeklerin birincil muhabbet konularının cinsellik olmasına karşı kadınların bu yönde bir kalkan kullanarak savunma mekanizmasına geçtikleri görülmektedir. Artık bunların sonunda kişilerin gerçek dünyadan kopmadan sanal dünyanın içerisinde olmaları da oldukça önem kazanmaktadır.

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?