Kalbinizi Bu Besinler İle Koruyun

Kalbinizi Bu Besinler İle Koruyun

İnsanın en önemli yaşamsal organlarından biri kalptir. Bu yüzden kalp sağlığı oldukça önem taşımaktadır. Kalp sağlığını korumak için özelikle beslenme alışkanlığına dikkat edilmesi lazımdır. Yediğiniz ve içtiğiniz ürünlerin insan sağlığı açısından doğal ve sağlıklı olması lazımdır. Her yıl kalp sağlığı kötü olan binlerce kişi ölümle burun buruna gelmektedir.

Kalp Sağlığını Koruyan Besinler

Kalp sağlığı açısından et tüketmek çok önem arz etmektedir. Et grupları kırmızı ve beyaz et olarak iki gruba ayrılmaktadır. Çok fazla tüketilmesi sonucunda kalp sağlığı bozulabilir bu yüzden ne kadar ve ne sıklıkla et tüketimi yapılacağını bilinmesi gerekir. Kırmızı eti insanlar çok seviyor olsa da yağlı olmamak kaydıyla haftada en fazla 1 ya da 2 kez tüketmesi gerekiyor. Haftanın kalan 5-6 gününde ise balık ve tavuk eti gibi beyaz et ürünlerini tüketmesinde yarar vardır.

Yazımızın başında tüketilen et miktarının önemli olduğunu söylemiştik. Eğer kırmızı et yiyorsanız günlük maximum 60 gram, beyaz et tüketiyorsanız 150 gram tüketebilirsiniz. Ayrıca haftada 1-2 kez yumurta yemek kalp sağlığı için faydalıdır.

Kalp sağlığı için yağ tüketimi de çok önemlidir. Tüketilen yağ miktarı yağ çeşidine göre farklılık göstermektedir. Genelde tüketilen yağın günlük 3 yemek kaşığını geçmesini söyleyen uzmanlar bulunmaktadır. Doymuş yağ asitleri günümüzde tüketimi oldukça fazladır. Ancak bu yağların tüketilmesi kolesterol yüksekliği yapar ve kalp sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Doymamış yağ asitleri insan sağlığı için önemlidir. Özelikle zeytin yağı çok yararlıdır. Bazı insanlar bu yağları tüketmekten çok hoşlanmazlar. Bu yüzden ekstra beslenme yöntemleri yer almaktadır. Alternatif olarak 1 tatlı yağ yerine 5 adet zeytin tüketmek yeterli olur. Ayrıca 6 adet fındık ya da 2 adet ceviz tüketmek 1 tatlı kaşığı yağa karşılık gelmektedir.

Kalp Sağlığına Zararlı Etkenler

Uzmanlar sohbet havasında geçen konuşmaları sırasında kalp sağlığına zararlı bazı etkenleri söylemektedir. Sigara ve alkol kalp sağlığı için çok zararlıdır. Ayrıca kahve tüketimi günlük 2 fincanın üzerine çıkılmaması lazımdır. Hazır gıdalardan uzak durulması da çok önem arz etmektedir. Bu konuda uzman kişilere ulaşarak daha detaylı bilgiler almak mümkündür.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Neden Sağlık Desteği Sağlayıcıları Sağlık Sohbet Odasını ...

Cinsel birleşme esnasında erkeğin ereksiyon olamama durumuna iktidarsızlık ...

Bahar aylarının yaklaşması ile bazı kişilerde bahar alerjisi ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?