Mucit Hazırlayacak Yeni Müfredat

müfredat

Reform niteliği taşıyan yeni müfredattaki İlkokul ve ortaokulunda fen bilimleri dersi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kamuoyu görüşlerine sunuldu. Artık 4. Sınıfa geldiğinde her öğrenci “ fen ve mühendislik uygulaması” üniteleri içerisince yeni ürün tasarlayıp bunları okullarda düzenlenecek bilim şenliklerinde tanıtması gerekecek.

Yeni hazırlanan müfredatlar kamuoyuna açıklanması ile birlikte ilkokul ve ortaokul fen bilimleri dersinde, uzmanların görüşlerini derlediğimizde 4.sınıftan başlayarak verilecek fen bilimleri dersinde neredeyse çığır açacak yenilikler yapıldı.

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan müfredat taslaklarında, fen bilimleri dersine bu alanda girişimci ruhlu gençler ve öğrenmeye aç bireyler yetiştirmek istediklerini açık şekilde belirtildi.

Bu kapsamda programda, öğrencilerin faydalı ürünler oluşturabilmesi için “faydacılık” türünün benimsenmesi dikkati çekti.

Öğrencilere yönelik bu gelişme kapsamında faydalı ve yenilikle ürünler yaratabilmek için “faydacılık” kelimesi benimsenmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Ek olarak fen bilimi dersiyle diğer disiplinleri birleşerek, bireylerin sahip olduğu bilgi, becerileri kullanarak bir ürüne dönüştürebilme becerilerini geliştirmesi hedeflendi.

Sağlanan bu fırsat ile yetişecek bireyleri, biyoloji, astronomi, kimya, fizik ve yer bilimleri bölümlerine ilişkin bilgi bütününe, çevrenin keşfedilmesine bununla birlikte uyumlu olarak yaşanmasına yönelik yeteneklerin sahip olabilmesinin lazım olduğu belirtildi.

– Üniteler sıralaması değiştirildi

Bu müfredatta, ilkokul 3.sınıflardan başlayarak gösterilen fen bilimi dersinde bir takım sıralama değişiklikleri yapıldı. Biyoloji ile başladıktan sonra, kimya ve astronomi olmak şekliyle devam edecekler. Yeni hazırlanan müfredat taslağı sayesinde eğitime yeni bir boyut kazanacak.

Hazırlanmış müfredatta, planlanan içerik fen bilimleri dersi astronomi ile başlayıp sonradan biyoloji, fizik-kimya gibi dersler alınması planlanmıştır.

Değişen bu sıralamada eğitim uzmanlarının görüşü, öğrencilerin fen bilimi dersinde bulunan konulara çok daha iyi motive olup, bilim ile daha çok ilgilenecekleri yönünde olurken “radikal” bir değişim olarak yorumlamalarını tamamladılar.

Bu taslağa göreyse, ilk kez fen bilimi dersi gören öğrenci 3.sınıfta olacakken, Dünya’nın katmanları, şekli, yapısı ve model hazırlama gibi birçok konunun bulunduğu astronomi dersini işleyecek ve sonrasında biyoloji bölümüne geçecek.

Bizde bu müfredatı oldukça beğendik. Umarım gençlerimiz de beğenir.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Müşterinin Katılımını Artırmak için Mektup Yazısı Taktiklerini Sohbet ...

WordPress Üyeleri Eklentisine Bir Sohbet Odasını Nasıl Entegre ...

Mobil grup sohbet temasını şekillendirmek için 8 CSS hilesi CSS'yi ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?