Sağlık yönünden namazın hikmetleri

İbadetlerde ana hedef olan insan, ruh ve beden sağlığını korumak, ruh ve beden hastalıklardan korumanın yanında ek olarak mal varlığını bile korumaya katkı sağlamaktadır.  Sebebiyse namaz benzeri ibadet türlerinde, yıkanma koşulları koşmaktadır, beden temizliği üst sıradadır. Ruhi temizlikse namaz ve oruç ile görülmektedir.

Çoğu yakalandığımız hastalık nedeni mikroplardan kaynaklanmaktadır. Diğer tür hastalıklar ise bu nedenden farklı olarak ruh problemleridir. İnsanda yaşam ve fonksiyonlara problem olur. Bununla birlikte aralarında kesin bir kategori olarak bir ayrım yapılmadığından bedeni hastalık olarak sayılmaktadır. Nasıl hastalıklar ruhen bizi etkileyebiliyorsa, ruhen yaşadığımız hastalıklarda beden olarak da etki gösterebilmektedir. Tam sağlıklı bir birey olabilmek içinse o halde hem ruhen hem de bedenen sağlıklı olmamız gereklidir. Bu durumda dinimiz İslam, sunduğu ibadetler ile örneğin namaz, her türlü yaşadığımız hastalığa karşı bir koruyucu ve doktor gibi iyileştirebilen bir ilaç olmaktadır.

Bütün şekilleriyle namaz Allah’ı anma ve zikretmektir. Şifa kaynağı olan namaz, hem bedene hem ruha katkısı büyüktür. Yüce rab şöyle söylüyor: “Gerekten inanlar, kalplerinde Allah’ın zikir ile huzurla kavuşur.”. Tekrar: “Cenab-ı Hak’dan korkanlar bu kitap ile tüyleri ürperirken, hem derisi, hem kalbi Allah’ın zikri ile yumuşayıp, yatışmaktadır. Bir başka hadis-i şerif de ise “Şifa namazda vardır” şeklinde buyrulur

Bazı yanlış anlayışlı olan insanlar; namaz ibadetini sadece bir beden eğitimi şeklinde yorumlayan kişilere cevap vermek için şunları iletebiliriz. Kıldığımız beş vakit namazda toplam olarak 40 rekatla ve de 80 tane secde bulunmaktadır. Kaç jimnastikçi her gün bu sayıda hareket yapmaktadır. Yavaş yavaş kıldığımız namazla kalp yorulmamaktadır.

Namaz günün beş ayrı zamanında kılınmaktadır. Kaç tane jimnastikçi günü bölerek beş ayrı zamanda beden eğitimi hareketleri yapmaktadır? Namaz ibadeti yolculuk sırasında bile yapılmaktadır.

Ömrün sonuna dek namaz farzdır. Hâlbuki ki hayatının son kısmına kadar jimnastikçiler etkinliklerini sürdürür mü?

Namaz kılabilmek için şartlardan biri abdesttir. Hatta bazı durumlar için boy abdesti almak zorunludur. Jimnastik etkinlikleri için bu tarz mecburiyet kesinlikle bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Kutsal toprakları ziyaret etmek isteyenler gitmeden önce mutlaka bir ön ...

Tüm yaşamını Allah’a adayan kişi şüphesiz iman etmekte olandır. Daima ...

Sual: Kurban satın alacakken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? CEVAP ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?