Sanal Dünyada Sohbet Büyüsü

Sanal Dünyada Sohbet Büyüsü

Sanal Dünyada Sohbet Büyüsü
2000’li yılların ikinci yarısında inanılmaz bir hızla gelişmeye başlayan ve gelinen noktada artık sınırları bir hayli aşmış olan internet kullanımı için yapılan bir araştırmada kullanıcılardan internette yapabilecekleri ve yapamayacaklarıyla ilgili bir uygulama yapmaları istenmiş. Bu durum üzerine insanların en kolay elde edebilecekleri olgulardan, ulaşılması en zor noktalara kadar internet üzerinden her ihtiyaçlarını giderebildiklerini, hatta sadece internet kullanarak hayatlarının sonuna kadar yaşayabilecek oldukları ortaya çıkmış. Bunun yanı sıra insanlar için internet ve sanal dünya artık özgürlük ve kendini ifade etme anlamına geliyor. Sohbet ve muhabbet de bu işin sosyal tarafı. Bu sosyal etkileşim kimi zaman kalıcı ve sıkı dostluklar kurulmasına yol açarken kimi zaman da sonu evliliğe gidebilen mutlu sonlarla da taçlanabiliyor.
Sohbet odaları:
İnternette sıkça rastlanan sohbet odalarında insanların günlük ortalama 1.6 saat geçirdikleri ortaya konulmuştur. Sosyal medya bu kadar gelişmeden önce her 3 kullanıcıdan bir sohbet odalarında düzenli chat yaparken, sosyal medyanın insan yaşamını işgal etmesinden sonra bu rakam 6 kullanıcıdan biri olarak güncellenmiş durumda. Sohbet odaları dünyanın her köşesinden insanların rahatlıkla girebileceği mekanlar olmanın yanında, insanların kolaylıkla sohbet edebildikleri mekanlar olarak da öne çıkmaktadır. Sohbet siteleri internetin insan hayatına girdiği ilk anlardan itibaren popülerliğini korumakla birlikte zaman içinde olumlu yapısını sürekli olarak devam ettirmeyi başarmıştır. İlk başlarda Mirc denilen uygulamayla insanlar sohbet etmenin büyüsüne giriş yaparken, daha sonra Icq ve Msn Messenger ile bu gelişerek, şimdiki sohbet sitelerinin olumlu yükselişine de katkı sağlamış oldu. İnternet üzerinden sohbet yapabilmek artık birçok şekilde mümkün olurken, chat yapabilmek de artık çok eğlenceli duruma geldi. Genel hatlarıyla herhangi bir sohbet sitesine girip, bir takma at belirledikten sonra sohbete kolaylıkla başlanabiliyor. Sohbet odalarının ise tamamına yakını ücretsiz. Sohbet sitelerinde kullanıcıların isteklerine göre önceden olmayan birçok özellik de eklenmiş durumda. Artık hem sohbet yaparken, hem oyun oynanabilir, aynı zamanda çok popüler radyolar içerisinden istenen radyo dinlenebilir şekle gelmiş durumda. Bu altyapı özellikleri sayesinde kullanıcıları artan siteler de internet yatırımcılarının kıskacı altında olmayı sürdürüyor. Ayrıca zaman içinde sohbet sitelerine karşılık kurulan flört sitelerinin ücretli olması, ücret ödenmediği durumlarda herhangi bir kullanıcıya mesaj bile atılamadığı için muhabbet chat odaları ilk günkü albenisini halen devam ettirir vaziyette duruyor.
Sohbet odalarına yönelme sebepleri neler?
Teknolojinin gelişmesi ters anlamda insanların yalnızlaşmasının yolunu da açar duruma gelmiş durumda. İnsanların paylaşım ihtiyaçları artarken bunu gerçek dünyada yapabildiği ortamların sayısı da giderek azalmaktadır. İnsanlar kendilerini özgürce ifade edebilme, örgütlenebilme, dünyadan haber alabilme, tartışabilme gibi ihtiyaçlarının yanı sıra karşı cinsle iletişim kurabilmek için de bazı zamanlar chat sitelerini hayatlarının merkezlerine koyabilmektedirler. Bazı durumlarda kişiler sadece heyecan aramak için bu sitelere girse de, çoğu zaman hayattan umudunu kesmiş ve bir beklentisi kalmamış, evli bile olsa eşinden arzuladığı değeri göremeyen, gerçek yaşantısında ikili ilişkiler için çok zaman ayıramayan, kendini yeterince ifade edemeyen, çekingen, yalnızlıktan bunalmış olan kişilerin sohbet siteleri aracılığıyla bu duygularından az da olsa kurtulmak için chat siteleri konusunda ısrarcı oldukları görülmektedir.
Kaliteli bir sohbet odası bulma ihtiyacı:
Yukarıda belirtilen nedenler için bu ihtiyaçta olan kişilerin dış dünyaya açılmasının en kolay yolu olarak göze çarpan muhabbet chat odaları 24 saat boyunca her saat diliminde bünyesinde binlerce kullanıcı barındırmaktadır. Bu nedenle kaliteli sohbet odalarına erişme ihtiyacı doğmakta ve bu arayışlar sürekli olarak da devam etmektedir. Öncelikle kaliteli sohbet odaları için ilk aranan özellik sitenin kolay kullanımı ve diğer kişilere olan ulaşım kolaylığıdır. Yapılan araştırmalarda sohbet sitelerini kullananların %70’inden fazlasının erkek olduğu ortaya koyulmuş, bayan takma adlı kişilerin de %50’sinin yine erkek olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle kaliteli muhabbet sohbet odaları için seçici olmak gerekmektedir.
Sohbet odalarında nasıl davranmak gerekir?
Sohbet odalarında istenilen kişiyi bulmak zaman zaman çok zor olmaktadır. Herkesin düzgün insan bulma ihtiyacını diğer kullanıcıların tamamına yakını da arzulamakta, bu nedenle diğer kullanıcılar arasında farkındalık yaratmak ve ön plana çıkmış olmak gerekmektedir. Belli kalıp kelimelerin kullanımından vazgeçilmeli, özellikle karşı cinse kendini farkettirmeye çalışılmalıdır. Sanal dünyada karşınıza her türlü insanın çıkabileceği unutulmamalı bu nedenle çok mecbur kalınmadıkça özellikle ilk zamanlarda kullanılan kelimelere ve kullanılan cümlelere dikkat edilerek özel konulara girilmemeli, özel sırlar paylaşılmamalıdır. Son dönemlerde internet dolandırıcılığının ve istismarların oldukça arttığı kesindir. Bu nedenle sohbet edilen her kişi için yalan söyleyebileceği gerçeği unutulmamalıdır.
Chat siteleri kullanma kılavuzu:
Chat odalarında artık kısa bir konuşmadan sonra insanlar görüntülü konuşma yapmak istemektedirler. Gelinen noktada kimse birbirini görmeden yazıyla temas kurmak istememekte. Bu nedenle görüntülü konuşma yapılacaksa mutlaka bu çift taraflı yapılmalı. Yani karşı tarafın kamerasının bozuk olduğunu söylediği durumlarda kesinlikle bu devam ettirilmemeli.
Görüntülü konuşmanın ilk aşamalarında karşı tarafa çok fazla ayrıntı verilmemeli, yapılan her hareket çok dikkatlice seçilmektedir. Siber suçlara bakıldığında bunların çok büyük bir kısmının görüntülü arama yoluyla oluşturulduğu, daha sonra karşı tarafın bunlarla tehdit edilerek maddi ve manevi menfaat sağlanılmaya çalıştığı tespit edilmiştir.
Aslında amaç paylaşım yapmak ve dertleri konuşacak birini bularak, onu tanımadan geçiyorsa onunla konuşabilmek bile başlı başına rahatlatıcı bir araç olmalıdır. Bu nedenle çoğu durumlarda daha ileriye gidilmesinin düşünülmemesi gerekilir.
Her ne sebeple olursa olsun konuşmanın herhangi bir yerinde maddi bir beklenti içine girildiği hissedildiği anda konuşma sonlandırılmalıdır. Sohbet etmenin yanında, insanların güvendiklerini düşündükleri şahıslara yüklü paralar gönderdikleri, daha sonra da dolandırıldıklarını beyan ederek polise başvurdukları çok sık duyulan haberlerdendir.
Sohbette Mynet etkisi:
Mynet sohbet odaları internet üzerinden sohbetin yapıldığı ilk andan itibaren kaliteli yapısıyla kullanıcılara hizmet veren bir site durumundaydı. Hatta gelişen dünyaya sürekli ayak uyduran site çok değişik kategorilerle kullanıcıların isteklerine anında cevap vererek bu sektörde lider konumda bulunmanın haklı gururunu yaşamaktaydı. Mynet chat tüm yaş grupları, kullanıcıların seçtiği ilişkiler, cinsel tercihler, meslek grupları, ilgi alanları, edebiyat, şiir, felsefe odaları, müzik tarzları, oyun odaları ve çeşitli buluşma seçenekleriyle kullanıcılarına çok değişik alternatifler sunmanın yanında, tamamen ücretsiz olan yapısıyla da diğer tüm sitelerin kullanıcı sayılarının kat kat üzerine çıkabilmeyi başarıyordu. Mynet chat odalarının gelişmelere ne kadar ayak uydurup büyüse de bir süre sonra kontrolü kaybetmeye başladığı da görüldü. Mynet marka olarak büyürken, Mynet sohbet buna paralel olarak çok fazla şikayet almaya başladı. Ülkenin en çok kullanılan irc servislerine sahip olan Mynet’de marka kalitesini korumak adına Mynet sohbet odalarını kapatıp, Mynet Smeet’i hayata geçirdi. Mynet yöneticileri, gelişen internet özelliklerine nasıl ayak uydurup irc servislerini geliştirdilerse şu anda internet çağında gelinen noktada eski sohbet formatıyla devam etmeyeceklerini açıkladı. Ancak Mynet sohbet odalarının eski editörlerinin aynı sohbet formatını internette farklı siteler aracılığıyla sürdürdükleri de görülmekte.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?