Sanal Dünyanın Getirdiği Sohbet Chat uluşumu

Sanal Dünyanın Getirdiği Sohbet Chat uluşumu:

Sanal Dünyanın Getirdiği Sohbet Chat uluşumu

Teknolojinin giderek ilerlemesi, dünyadaki sınırların gün geçtikçe kalkması, gittikçe küreselleşen dünyada belki de olmasından çok daha fazla derecede hayatımıza giren internet ve sanal dünya, ilişkiler ve sohbet konusuna da yeni bir boyut getirmiş gibi gözüküyor. Her ne kadar eskiden gazete ilanlarıyla aranan ilişki ya da dostlukların yerini şimdi internetin aldığı söylense de durum pek de bu kadar basit değil gibi. Çocukluktan başlanarak hayatın merkezine koyulan sanal dünya, tüm aktivitelerin internette yapılmasına neden olurken her yaştan insanı gerçek hayattan soyutluyor. Gerçek hayattan soyutlanan bireyler bir zaman sonra ilişkilerini de internette yaşamaya başlıyorlar.

İlişki boyutları neler:

Yapılan araştırmalarda internette yaşanan ilişkiler için sürekli olarak değişkenlikler olduğu göze çarpıyor. Kimi bireyler internette sadece yeni insanları keşfetmeye çalışırken, bazıları dostluk, bazıları bir sevgili, bazıları bir eş, bazıları da cinsellik yaşayacağı birilerini bulmaya çalışıyor. Ama herhalde tüm bu arayışların tek nedeni kendinde uzak olanı araması olarak göze çarpıyor. Chat dilimize 90’ların sonunda giren bir kelime. Türkçe kelime anlamı olarak muhabbet anlamına gelse de, son dönemlerde ilişkilerin de boyut değiştirmesi nedeniyle kelime masumiyetini de kaybetmiş gibi gözüküyor.

Bilinmeyen bir dünyada bilinmeyen insanlarla iletişim kurma:

İnsanların hayatları boyunca doğayı keşfetme arzusu onları çok başka yollara ve durumlara savurabilir. Dertlerinden ve sıkıntılarından boğulmuş ve gerçek hayatlarında çok da aktif olmayan kişiler, en azından dertlerinin bir bölümünü paylaşabilmek için tanımadıkları kişilerle tanışmak isterler. Bu tanışma sonrasında iki taraf da birbirini tanımadığı için en mahrem konularda bile dillerin düğümü çok kolay çözülmekte sırlar karşısındaki insana çok kolay bir şekilde anlatılmaktadır. Kişinin dertlerini dinleyen karşı taraf da edindiği güven duygusuyla çoğu zaman kalıplarının dışına çıkabilmektedir. Uzmanlar sanal alemde muhabbet olarak isimlendirilen faaliyetlerin kişiler ve aileler için tehlike arz etmediğini belirterek, istenilen sınırlar çerçevesinde sürdürüldüğünde sanal arkadaşlıkların iki taraf için de psikolojik yönden olumlu bir adım olacağından bahsediyorlar. Özellikle 1800’lü yılların ikinci yarısı ve 1900lü yıllarda ülkelerarası mektuplaşmalara şahit olduğumuz önemli kişiler bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Web Sitesi İletişim için HTML Sohbet Oda Servisi İletişim, günlük ...

Neden Online Radyo İzleyicisi Dinle ve Sohbet Etmek İstiyor? Gösterişli ...

Yayıncılar Canlı Radyo Sohbet Odasını Gömmek İçin Motivasyon Bir radyo ...


YORUM



Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?