Sohbet Odalarına İhtiyaç Duyulma Sebepleri

Sohbet Odalarına İhtiyaç Duyulma Sebepleri

sohbet odaları

Sadece sohbet odalarına da değil, yaşamın her kademesinde insanlar sohbet etme ihtiyacına fazlasıyla gerek duymaktadırlar. Sohbet etme ihtiyacının sanal alemde en kolay yaşanabildiği platformların başında gelen sohbet odaları, internet kullanıcılarının dış dünyaya açılan önemli pencereleridir. İnsanlar sohbet sitesi kullanımlarında sadece rumuzlarını görebildikleri kullanıcıları daha yakından tanımak istemektedirler. Muhabbet odaları ilgisizlik ve yalnızlık şikayetleri olan bireyler için bu sıkıntılarını paylaşabildikleri, dertlerini kolayca anlatabildikleri ve sosyalleşebildikleri bir platform olarak ön plana çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre chat siteleri kullanma yaşı 9’a inerken, her sosyoekonomik statüden, her yaştan ve her ilişki aşamasında bulunan insanların chat odalarında zaman geçirdikleri görülmektedir.

Ne kadar bir zaman?

Bu sorunun cevabı “sosyal medyadan önce” ve “sosyal medyadan sonra” olarak iki aşamada verilebilir. Sosyal medya unsurlarının (facebook, twitter) insan hayatını istila etmeden önceki dönemlerde ortalama bir muhabbet sitesi kullanıcısı gününün 2.5 saatini sohbet sitelerinde geçirirken, sosyal medyanın çok fazla kullanılmaya başlandıktan sonraki dönemlerde bu süre 1.4 saate gerilemiştir. Ancak son 10 yılda 2.3 milyarı geçen internet kullanıcısı rakamı düşünüldüğünde bu süre halen daha çok önemlidir.

Sohbet sitelerinde evli-bekar ayırımı:

Bekar kullanıcıların muhabbet sohbet sitelerinde daha çok yer alıp daha rahat davrandıkları düşünülse de, aslında evli ya da ciddi bir ilişki içerisinde olan kullanıcıların dahi bu sitelerde önemli bir zaman geçirdikleri de bir gerçektir. Bekar kullanıcılar daha çok karşı cinsle tanışıp bu ilişkilerini gerçek hayatta sürdürmeyi düşünmekte ve herhangi bir sebeple gerçek hayatta kuramadıkları iletişimi sanal alemde kurmak istemektedirler. Bir ilişki içerisinde olan, hatta evli kullanıcılarsa partnerlerinden göremedikleri ilgiyi chat sitesi vasıtasıyla bulmayı beklerken, bazı durumlarda en küçük bir problemde site kullanımlarına ağırlık vermektedirler. İlişkisinde problem yaşayan kişilerin bu problemlerini gerçek hayatta pek dile getiremediklerinden dolayı sanal dünyayı bir deşarj aracı olarak kullandıkları da kolaylıkla görülmektedir. Bu durum sohbet odaları kullanımının da ötesinde hem internette evlilik ve flört siteleri, hem de televizyonlardaki evlilik programlarına da yansımıştır.

 

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?