Sohbet Odalarında Yeni Dostluklar Kurun

Sohbet Odalarında Yeni Dostluklar Kurun

sohbet odaları
İnsanlar artık yalnızlaştırıldı. Yoğun iş temposu ve yaşam şartları ile beraber kısacık bir zamana sıkıştırılmış hayatlar çareyi internette buldular. Sosyal medyanın olmadığı günlerde insanlar için sohbet odaları vardı ve geçerliliklerini hala korumaktalar. Son derece gelişmiş alt yapıları ile yıllara meydan okuyarak milyonları peşinden koşturmayı başarmış durumdalar. Sohbet odaları aslında buluşma noktası. Yaralı kalplerin, kendini yalnız hissedenlerin, aşk arayanların, dost arayanların yerleri…
İnsan psikoloji üzerinde sosyal medyanın ve sosyal olmanın adı, şekli, görünümü değişmiş durumda artık. Bir denek üzerinde yapılan işlemde günlük takip olarak hanesine bir kişi eklenmesinin, bu kişi üzerinde yarattığı mutluluk test edilmiş. Ayrıca paylaşılan bir fotoğrafında beğenilmesi yine kişide heyecan yaratmaya yetiyor.
Peki, Sosyal Medya ile Sohbet Odaları Arasında ki Farklar Nelerdir?
Sosyal medya odak noktası ve amaç olarak sohbet odalarından farklı bir işleyişe sahiptir. Burada kişi günlük hayatından kesitler paylaşarak ailesi, dostlarıyla bir birliktelik bağı oluşturur. Lakin sohbet odalarında durum farklıdır. Burada bir topluluktan ziyade özellik hissi barınır. Kişi teke tek olarak görüşmeler yaparak aradığı kriterlerle ve orada olma amacına uygun bireyler ile iletişime geçer. Sohbet odalarında bulunan bireyler genellikle zıt karakter seçimlerinde bulunmazlar. Ayrıca buralarda bir gizem bir sır söz konusu olabilir. Kimliğini açıklamadan konuştuğunuz birinin yaşı, yaşadığı şehir tarzı yerler konusunda hiç bir zaman emin olamazsınız.
İnsanlar yaşadıkları yerden çok uzak kesinlerde bulunan insanlara chat odaları sayesinde ulaşabiliyorlar. Mesela yaşanmış hikayelere göz atacak olursak bunlardan en etkileyici olanlardan bir kaçını şu şekilde sıralamak mümkün.
İnternette Tanışıp Engelleri Beraber Aştılar!
Sakarya ilinde yaşayan yürüme engelli bir genç ile İstanbul’da ikamet eden bedensel engelli bir genç kız yine engellilere özel bir chat sitesinde tanıştılar. Uzunca konuşmaların ardından birbirlerine duygusal anlamda bağlanan gençler ailelerinin onayının ardından evlenme kararı alarak dünya evine girdiler. Artık engelleri beraber aşacak olan gençler internete çok şey borçlular. Bu yüzden sohbet odaları ve tanışma platformları gibi yerler kaderleri bir olan kişileri bir araya getirmek amaçlı olarak kurulmuş değerli alanlardır.
Kilometreler Engelleyemedi
Türkiye’de yaşayan 23 yaşında ki genç ile Çin’de yaşayan 19 yaşında ki bir genç kız. Sohbet odalarında bir araya geldi. Çinceye ilgisi olan 23 yaşında ki genç ile Türkçe öğrenmek isteyen 19 yaşında ki Çinli genç bayan sohbet odalarında tanıştılar… İlerleyen muhabbet sonrasında kısa süre içinde hayatlarını birleştirdiler. Bu aslında istekleri doğrultusunda doğru yönlendirme ile yapılan bir buluşma anıydı ve chat odaları önemini bir kez daha göstermiş oldu.
Herkes Sizin Gibi İyi Niyetli Olmayabilir
Sohbet odalarında bölümlerin olmasının nedeni herkesin istediği konu üzerine sohbet edebilmesini sağlamak adınadır. +18 yaş için oluşturulan bölümler olduğu gibi genel sohbetlerin yapıldığı odalarda bulunmaktadır. Tabi ki bu gibi alanlarda her yerde olduğu gibi iyi niyetli olmayan insanlar bulunmaktadır. Bu yüzden sonuna kadar güven sağlamadan asla görüntülü konuşma başlatmayınız.
Chat Odalarında Dikkat Etmeniz Gerekenler;
Öncelikli olarak size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmamalısınız.
Türkçe dışında bozuk cümleler, eksik harfli yazımlar, argo ve küfür içerikli yazımlar yapmamalısınız.
Sohbet odalarında amaç yeni insanlar tanımaktır bu yüzden siyaset içerikli ve politika tarında konular ile anlamsız rekabetler içine girmeyiniz.
Sohbet odalarında saygı ilk kuralınız olmalı ve kibar davranmalısınız.
Sohbet odalarında özel bilgilerinizi vermemeniz gereklidir. Herkes iyi niyetli olduğunu düşünmeyin.
Sohbet esnasında (bay,bayan) onun haklarını zedeleyen cümleler kurmayın. Özel bilgilerini rencide etmeyiniz.
İnsanlara karşı özverili olmalısınız.
Size bu kurallara aykırı davranışlar sergileyenleri mutlaka bulunduğunuz sitenin editörlerine şikayet ediniz.
Bunlar dışında özellikle görüntülü chat sitelerinde iyi niyetli olmayan kişiler size güven sağlayıp bir takım özel şeyler isteyebilir. Unutmayın internet ortamında her şey kayıt edilebilir. %100 güven sağlamadığınız hiç kimse ile özel şeyler paylaşmayınız.
Türkiye’de hizmet vermekte olan köklü chat odalarına üye olabilirsiniz. Örnek olarak mynet sohbet odalarında bir çok kişiye hitap eden bölümler bulunmaktadır. Burada sizde aradığınızı bulabilirsiniz.
Neden Sohbet Odaları
Yalnızlıktan kurtulmak ve karşı cins ile keyifli sohbetler geçirmek için,
Farklı insanların hayat görüşlerine ortak olup ufkunuzu geliştirmek için,
Zamanı keyifli hale getirmek ve bir topluluk içersinde yer bulabilmek için,
Eşiniz olan insanı bu gibi yerlerde bulma ihtimaliniz olduğu için,
Yeni bir sayfa açmak ve geçmişte yaşadığınız olumsuzlukları unutmak için,
Hayatınıza yeni anlamlar ve yeni tecrübeler yüklemek için,
Olumsuzluklara bir nebze olsun dur diyebilmek için,
Saygın bir bey ya da bayan ile sizi mutlu edecek konulardan bahsederek memnun olmak için,
Kısacası Chat odaları insanları ve toplulukları bir araya getiren geniş kapsamlı alanlardır. Takma adlar ile konuştuğunuz kişinin kim olduğunu bilmemek ve bunu öğrenmek için çaba göstermek ve bunun kattığı heyecan asla paha biçilemez bir olgudur. Merak belki de insan oğlunun yaşadığı ve engelleyemediği en geniş algılardan birisidir.
Yazımızda da belirttiğimiz gibi kriterlere uygun öneriler ile insanları bir araya getiren sohbet siteleri ile anı yaşamak yerine uzun vadeli planlar içersinde kendinizi bulabilirsiniz.
Kriterlere Göre Eşleştirme
Sohbet odaları dışında arkadaşlık sitelerinde olan bir özellikte profilinizde aradığınız kişinin özelliklerini belirtmenizdir. Örneğin aradığınız kişinin sigara kullanmasını istemiyorsunuz. Karşı cins ise aynı şekilde sigara kullanmıyor ve sigara kullanmayan birini arıyor. Bu durumda sistem sizi eşleştirebilir. Bu gibi 5-6 özellik bire bir uyum sağladığında ise kriterler denklenmiş oluyor. Tam olarak sohbet etmeniz gereken kişi sistem tarafından belirlenmiş oluyor.
Bazı Chat Odası Kuralları
Rumuz olarak seçtiğiniz kelimenin cinsel içerikli olması veya ahlaka uygun olmaması gibi durumlarda banlanırsınız.
Hile yapmak ve reklam içerikleri paylaşmak gibi durumlarda da hesabınız silinebilir.
Sohbet odalarında belli bir topluluğa hakarette bulunmak ve din istismarlığı yapmak aynı şekilde hesabınızın silinmesine yol açabilir.
Ban Yemek Nedir?
Ban uzaklaştırılmak anlamı taşır. Ban yiyen bir kişi belli bir süre chat odalarına giriş yapamaz ve hiç bir faaliyette bulunamaz. Bu süre bittikten sonra chat hesabı tekrar etkinleştirilir lakin 2. bir ban yemek hesabınızın kapanmasıyla sonuçlanabilir. Bu yüzden üyesi olduğunuz sohbet odalarında kuralları okumalı ve bu kurallara uygun olarak hareket etmelisiniz. Ayrıca chat odalarında sürekli yazmak ve kimseye yazma hakkı tanımadan sohbet kısmını baltalamak gibi durumlarda saygısızlık olarak nitelendirilecektir ve hoş karşılanmaz. Sizde sohbet odalarında size ne yapılmasını istemiyorsanız karşısınız da bulunan kişiye de onları yapmamalısınız.
Sohbet Tabirlerinden biri olan KICK; sohbetten atma uzaklaştırma olarak kullanılan bir tabirdir. Bir üye bir üyeyi KICK yani sohbetten atabilir. Hoş olmayan davranışlar sonucunda KICK yiyebilirsiniz. Ama bu tarz şeyler dışında size yapılan haksızlıklarda mutlaka üte olduğunuz sitede ki moderatörlere başvurmanız sizin adınıza en etkili yol olacaktır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?