Sohbet Peşinde Koşmak

Sohbet Peşinde Koşmak

Sohbet Peşinde Koşmak

Ortalama 15 yıldır internet kullanıcılarının büyük bir bölümünün düzenli olarak sohbet amacıyla chat sitelerini kullandıkları görülmektedir. Hatta bununla alakalı gerek evde olsun, gerek işte olsun kendilerine boş vakitler yarattıkları da bir gerçektir. Her ne kadar internetin ilk kullanıma başladığı zaman dilimlerinde ortaya çıkan muhabbet olgusu zaman içerisinde bazı değişikliklere uğrasa da, sektörü iyi okuyan sohbet siteleri halen binlerce kullanıcıyı bünyesinde barındırmaya devam etmektedir.

Kişilerin gerçek yaşamlarının sanal sohbete etkisi:

Sosyal medya ve sanal sohbet internet kullanıcıları için çok önemli iki farklı durum olmakla birlikte, kişilerin gerçek yaşamlarıyla sanal ilişkilerinin aynı paralelde yürütüldüğü ortadadır. Kişiler sokaktaki dostluklarını aynı şekilde devam ettirirken, aynı zamanda sanal dünyada da sohbet arayışlarına devam etmektedirler. Ancak gerçek yaşantılarında sosyalleşme konusunda sıkıntı yaşamayan kişilerin internetteki ilişkilerinde daha bireysel oldukları da görülmektedir. Daha önceden yapılan araştırmalarda chat sitesi kullanan kişilerin yüzyüze olan ilişkilerde çok daha pasif ve çekingen oldukları düşünülürken, son dönemlerde ortaya koyulan veriler bunu yalanlar niteliktedir. Muhabbet sohbet sitesi kullanıcılarının yüz yüze iletişimde aslında daha atak oldukları son zamanlarda ortaya çıkan önemli verilerden biridir. Bunda eski kulağa nazaran, yeni kuşak internet kullanıcılarının interneti ve sanal sohbeti hayatlarının merkezine koydukları ve iletişim teknolojilerinin de bu yönde ilerlediği görülmektedir. Bu da bizlere özellikle genç yaştaki bireylerin hem televizyon izleyip, sinemaya gittiğini, hem de sohbet siteleri vasıtasıyla da daha önce tanımadıkları bireylerle tanışma fırsatı aradıklarını ortaya koymaktadır.

Sohbet olgusunun kişilerin yaşamına olan etkisi:

2000’li yıllardan itibaren insan hayatını etkilemeye başlayan Mirc, ICQ, Msn Messenger ve muhabbet siteleri sadece kişilerin yaşamını değiştirmekle kalmamış, yoğun etkileşim sağlayarak kişisel gelişimlerinin artmasına da sebep olmuştur. Başka bir bakış açısıyla da bu sitelerin insan hayatını en azından manevi anlamda güçlendirdiği de kesindir. Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte kullanıcı sayısı eskisi kadar artmasa da halen chat odaları önemli bir kullanıcı sayısına sahip önemli bir platformdur. Daha uzun bir süre de bu sayının artarak devam edeceğini tahmin etmek de zor olmasa gerek.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?