Sohbet ve Chat

sohbet ve chat

Sanal Sohbet ve Chat

21. yüzyılın üzerinden tam bir çeyrek geçmiş durumda. Ancak değişmeyen tek şey teknolojinin çok yoğun bir şekilde ilerlemesi olarak göze çarpmakta. Hatta geldiği son nokta belki de kimsenin tahmin edemeyeceği bir nokta. Bu noktanın bir ayağı da internet kullanımı ve Chat. İnternet kullanımının sıklığı da inanılmaz boyutlara gelmiş ve kişiler de artık 7’den 70’e tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılar hale gelmişlerdir. Eğitimden sağlığa, bankacılık işlemlerinden, diğer bireysel ihtiyaçların karşılanmasına ve ayrıca sohbet ihtiyaçlarının giderilmesine kadar internet çok geniş çaplı bir kullanım alanına sahiptir.

Chat odaları:

Chat odaları dünyanın her noktasındaki internet kullanıcılarının tek bir mekanda dilediğince ve özgürce sohbet etmelerini sağlayan çok önemli servislerdir. İnternetin ilk ortaya çıktığı dönemde insanlar muhabbet ihtiyaçlarını IRC denilen servis ağları sayesinde giderirken bu sayede bağlanabildikleri birbirinden çok farklı sunucular sayesinde çok farklı noktalardaki kullanıcılarla da bağlantı kurabilmektelerdi. Ancak zaman ilerledikçe internete bağlanabilen tüm cihazlar için kolaylıkla kullanılabilecek site ihtiyaçları ortaya çıktı. Bunun sonucunda da şimdiye dek uzanan muhabbet sohbet siteleri insan hayatına girmeye başladı.

Sohbet odaları sayesinde iletişim nasıl olmakta:

Bunun için öncelikle kişinin, kendisini sitenin tamamında temsil edebilecek bir rumuz, nick seçmesi gerekiyor. Bundan sonrası ise kişilerin sohbet odası kullanma becerilerine ve bu sayede farkındalık yaratabilmelerine bağlanmış durumda. Burada önemli nokta, yüzlerce hatta binlerce kişi arasından aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle tanışabilmek. Bunun da ya arkadaşlık ya da ciddi bir ilişki beklentisiyle yapıldığı görülüyor. Özellikle erkekler sanal sohbet vasıtasıyla tanıştıkları bayanlarla gerçek hayatta da süren bir ilişki düşünürken, bayanların ise bu ilişki tarzına biraz daha mesafeli yaklaştıkları görülüyor. Bu nedenle erkekler tanışma faslından sonra karşılarındakini hemen görmek ve iletişime bu şekilde devam etmek istiyorlar.

Muhabbet odasında değişen kimlikler:

Kişilerin gerçek dünyadan kopması ve chat sitesi kullanımlarını arttırmaları, geçen zaman içerisinde kişilerin kendi kabuklarından tamamen çıkarak yeni bir kimlik içerisine girmelerine de neden olabilir. Siber uzay olarak adlandırılan bu dünya bu nedenle kullanıcılar için oldukça önemlidir.

 

 

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?