Sohbetin Erkek ve Bayan Kimliklerine Olan Etkileri

Sohbetin Erkek ve Bayan Kimliklerine Olan Etkileri

sohbet

Sohbet odaları kullanımları bakımından hem kadınları hem de erkekleri kendi aralarında dahi sınıflandırmak mümkündür. Sohbet konusu düzleminde kadınları inceleyecek olursak sohbet odası kullanımları bakımından kadınlar iki sınıfta incelenebilir:

Zaten gerçek hayatta da olabildiğince özgür olan ilk kategorideki bayanlar için sanal alemdeki kurulan iletişimler olağan karşılanmakta ve bu nedenle ek kimlik rol ihtiyaçlarına gerek duyulmamaktadır. Bu bayanların daha seçici oldukları görülmektedir.

Gerçek hayatlarında çok fazla özgür olamayan bayanlar için sanal sohbet odaları daha farklı anlamlar taşımaktadır. Bu bayanların genel anlamda kısıtlı geçirdikleri günler, evli bayanların bile chat odası kullanımlarına ağırlık vermeleri anlamına gelmektedir. Diğer grubun aksine bu gruptaki bayanların sanal sekse daha yatkın oldukları da görülmektedir.

Erkekler açısından bakıldığında ise aynı bayanlar gibi, günlük yaşantılarında iletişim problemi yaşayan ve daha kısıtlı şartlarda hayatlarına devam eden grubun muhabbet sohbet odaları vasıtasıyla daha özgür bir hayata adım attıkları gözlemlenmektedir. Burada düşünülmesi gereken bir başka konunun da ülkemizde günlük yaşamda bile kadın-erkek ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşanması olduğu söylenebilir. Bunun sonucunda her iki cins içinde sanal dünyaya taşınan alınganlık, nezaketsizlik, tahammül edememe gibi durumlar da sıkça görülüyor.

Kültürel gelişim mi, cinsel haz duyma mı?

Sanal sohbetin her iki cins için de ayırt edici özellikleri göz önüne alındığında, chat sitesi kullanımında da farklı amaçlar bulunduğu gözlemlenmektedir. Bayanlar sohbet sitesi kullanımlarında farklı kişilerle tanışıp bu sayede farklı kültürler tanımak, mümkün olabilirse yabancı dillerini geliştirmek, farklı kişilerle düzeyli sohbetler yapabilmek gibi yollar ararken, bu şekilde ortaya koydukları ilişkilerini gerçek hayata taşımak da istememektedirler. Ancak olaya bir de erkeklerin tarafından bakılacak olursa, erkekler öncelikle gerçek hayata taşıyabilecekleri bir muhabbet arayışı içinde olmaktadırlar. Bunun dışında sanal alemde seçici davrananlar kadınlardır. Bunun nedeni de sanal sohbet kullanıcılarından her 3 kişinin 2 tanesinin erkek olmasıdır. Bu durum denetim hususuna da yansımıştır. Bayanlar sanal dünyada attıkları her adımda güven ve denetim ararken, erkekler için çoğu anlamda aranılan ilk özellik karşı cinsin az da olsa fiziksel güzelliğidir.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?