Sohbetlerde Kendini Emojiler ile İfade Et

Sohbetlerde Kendini Emojiler ile İfade Et

Her geçen gün iletişim araçları için yeni özellikler ortaya çıkmaktadır. Eskiden sadece yazı ile iletişim ve sohbet edilirken şimdilerde yeni bir akım ortaya çıkmıştır. Doksanlı yılların başında Japonya ülkesinde ortaya çıkan emojiler günümüzde insanların en fazla tercih ettiği ifade şeklidir. Sohbetlerde kendini emojiler ile ifade eden binlerce insan bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda emojiler ile sohbet etmek normal yazı ile sohbet etmeye göre daha verimli ve daha eğlenceli olduğu ortaya çıkmıştır. Çoğu insan üzgün olduğunu karşıdakine tam olarak ifade edemediği zaman üzgün anlamına gelen emojiyi kullandığı vakit daha iyi ifade edildiğini anlamıştır.

Özelikle gençlerin daha çok kullandığı emojiler insanlar arasında daha iyi bağlar oluşmasını sağlamıştır. Hatta yapılan bir araştırma sonunda emojiler ile daha iyi iletişim sağlandığı ve daha verimli işler ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. Ülkemizde de emoji kullanımı birçok platformda kendine yer bulmayı başarmıştır.

Emojiler Ne Anlama Geliyor?

İnsanlar emoji kullanımını bir hobi haline getirmiştir. Her sohbet sitesi ya da sohbet uygulaması kendine göre belli bir emoji seçeneği ortaya çıkarmıştır. Her emojinin farklı bir anlamı bulunmaktadır. Örneğin komik bir sohbet olduğunda gülücük göndererek karşımızdakine mutlu olduğunuzu ve sohbetin eğlenceli olduğunu anlatabilirsiniz. İki sevgili örneğin sürekli birbirine seni seviyorum gibi kelimeler yerine kalp emojisini göndererek daha etkili bir şekilde seni seviyorum diyebilmektedir. Sohbet siteleri içerisinde yer alan emojileri kullanarak daha iyi sohbetler ortaya çıkartabilirsiniz.

Yanlış Kullanılan Emojiler

Her ne kadar emojiler ile iletişim daha hızlı ve kolay olsa da birçok emojinin anlamının bilinmemesinden dolayı iletişimde kopukluklar olabilmektedir. Birçok insanın doğru bildiği ancak aslında o anlama gelmeyen emojiler bulunmaktadır. Örneğin üzgün surat emojisi olarak bilinen ve gözünden bir damla süzülen bu emoji üzgün olduğu durumlarda kullanılsa da aslında kişinin uykusunun geldiği anlamına gelmektedir. Özelikle kötü bir felaket sonucunda karşıdaki kişilere destek olmak için kullanılan dua eden eller emojisi yanlış kullanımı ile karşımıza çıkmaktadır. Bu emoji aslında karşıdaki kişiden özür dilemek ya da ona teşekkür etmek için kullanılmaktadır. Birçokyanlış emoji kullanımı sonucunda sohbette yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır bu yüzden daha özenli şekilde emoji kullanmak lazımdır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?