Sosyal Medya ve Sohbet Odaları

Sosyal Medya ve Sohbet Odaları:

Sosyal Medya ve Sohbet Odaları

İnternet kullanımının artık sınırları aşan ve insanları birbirine bağlayan yapısının yanında, internet kullanıcılarına verdiği en büyük iki hediye sosyal medya ve sohbet odaları olarak ayrılabilir. Sosyal medya ve sohbet odaları özlerinde birbirlerinden çok farklı iki ayrı platform olsalar da birbirlerinin arasında güçlü bağlar olduğu da söylenebilir. Sosyal medya çok geniş bir dünyada insanların her türlü bilgiye kolayca erişebildikleri, her türlü durum ve veriyi de çok kolay bir şekilde paylaşabildikleri kocaman bir dünya iken, sohbet odası daha dar anlamda bir platformdur. Daha çok o site içerisindeki sadece rumuzlarıyla ön plana çıkan insanların birbirlerini tanımaya çalıştıkları, ilişki kurdukları ilk adımdır. Bu ilk adımın devamında insanların birbirlerini daha yakından tanımak istedikleri durumlarda bu sefer de sosyal medya devreye girmektedir.

Sohbet odalarında nasıl davranılmalı?

Sohbet platformu sadece tek kişiye ait bir form değildir. Bu nedenle aynı anda sizinle birlikte binlerce farklı kişi o anda o sitede muhabbet edebilmektedir. Herkesin aynı amaçlar içinde bulunduğu bu sitelerde farkındalık yaratıp kullanıcılar arasında ön plana çıkmak da çok önemlidir. En azından gönderilen mesajlara cevap verilebilmesi için bu çok önemlidir. Muhabbet sitesi kullanımına daha başlamadan farklı bir rumuz seçmek çok önemlidir. Sitelere girildiğinde görülecektir ki zaten kullanıcıların tamamına yakını aynı tarz nickleri kullanmaktadır. Bunun haricinde kullanıcıların aynı tarz “merhaba, selam” gibi mesajlara cevap vermeyip, daha farklı konuşmalarla muhatap olmak istedikleri de görülmüştür. Bu nedenle aşağıdaki hususlar çok önemlidir:

Chat odalarında bulunan kullanıcıların her türlü kültür ve coğrafyadan oldukları unutulmadan sohbet edilmesi çok önemlidir.

Sohbet sitelerinde bulunan kullanıcıların söylediklerine körü körüne inanılmaması da gerekmektedir. Karşınızdaki kullanıcının sizlere her türlü verdiği bilgi yanlış ve yalan olabilir. Bunun akıldan çıkarılmaması gerekmektedir.

Görüntülü arama sohbet konusunun en can alıcı kısımlarından biridir. İnternetteki maddi ve manevi istismarların tamamına yakını görüntülü arama kullanılıp yapıldığından, karşıdaki kişiye tam anlamıyla güvenilmeden kesinlikle bu konuda mesafe içinde olunmalıdır.

Özel konulara girmeden daha genel konularda sohbet etmek kullanıcıların yararına olacaktır, özellikle de ilk aşamalarda!

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?