Spor Yaparak Zinde Kalın

Spor insan hayatı için en önemli gereksinimlerden bir tanesidir. Çünkü spor sağlıklı yaşam için gerekli olduğundan düzenli olarak yapılması hekimler tarafından da önerilmektedir. Spor sizin zinde kalmanızı ve dinç hissetmenizi sağlar. Kasların görevlerini tam yerine getirmesine olanak sağlar. Ayrıca spor ruhunuzu da dinlendirir. Sizi daha genç gösterdiği gibi kilo vermenize de yardımcı olur. Düzenli spor yapan biri sağlık açısından yapmaya göre daha iyi hissetmektedir. Bundan dolayı düzenli olarak kendinize belirlediğiniz bir sporu yapmaya özen gösterin ve bunu da alışkanlık haline getirin.

Spor yaparak zayıflamak mümkündür. Bunun için zayıflamaya uygun bir spor dalı seçilmelidir. Yürüyüş yapmak en azından günde 2 saat yürümek sizi zinde tutacaktır. Göbek eritici egzersizler yaparak göbeğinizi kısa süre içerisinde eritebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bunu düzenli hale getirmek ve sürekli olarak yapmaktadır. Spor salonlarında uygulanan hareketleri de yapabilirsiniz. Mekik veya ağırlık kaldırma gibi hareketler de spor açısından sağlıklıdır. Eğer evinizde yürüyüş bandınız veya bisikletiniz var ise kullanarak düzenli bir spor ortamı kendinize oluşturabilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz kilolara kısa süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metabolizmanızı Hızlandırır

Düzenli spor hareketleri yapmak metabolizmanın da düzenli çalışmasına olanak sağlar. Vücutta yer alan toksinlerin atılmasına da imkan veren spor sadece düzenli bir çalışma gerektirir. Vücutta yer alan dokular bu sayede fazla oksijen kullanmaya başlar. Kilolu insanlarda yağ oranı yüksektir. Spor bu yağın yakılmasına büyük oranda yardımcı olur.

Sporun Sağladığı Yararlar

  • Düzenli spor kan dolaşımını hızlandır ve kişiyi damar hastalık riskine karşı korur.
  • Kişinin sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasına olanak sağlar.
  • Özellikle beyne daha fazla oksijen gitmesine imkan sunar.
  • Kişideki bel ve boyun ağrılarının hafiflemesini sağlar ve kişinin hareketsiz kalmasından kaynaklı sorunlardan kurtarır.
  • Kişiye mutluluk hormonu sağlar.

Spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerinizi tam olarak yapmalısınız. Vücut ısısı bir noktaya ulaşınca spor hareketlerine başlamalısınız. Ve mutlaka spor yapacaksanız profesyonel destek almanız da yararınıza olacaktır. Hareketlerin düzgün ve doğru yapılması sonucu kendinizi daha dinç ve rahat hissedebileceksiniz.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

5.Hafta maçları oynanırken, Ziraat Türkiye Kupası’nda H Grubunda bulunan ...

Brezilyalı golcü Dinamo Kiev’li Junior Moraes Beşiktaş açıklaması ...

 “ALL STAR” etkinliği bu senede Avrupa Basketbol Ligleri arasında en ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?