Uçurtma deneyinden gelen enerji kaynakları

Klimamızı açarken ya da eve gelir gelmez ışıklarımızı açtığımızda, o elektrik nasıl nerden geliyor çoğumuz düşünmemekteyiz. Bu elektrik kavramı her zaman varmış ve gelecekte de hep bizle olacakmış gibi, bu çok önemli buluş hayatlarımız içinde sessizce önemli rol üstlenmektedir. Yaşamakta olduğumuz modern çağın olmazsa olmazı diyebileceğimiz elektrik, hiç fark etmesek bile birçok döngüden geçti. Hala değişimini de sürdürmektedir. Genel bir bilgi sahibi olsa da insanlar elektrik hakkında, ortalama 250 yıldır gücü kullanılıyor. İlk olarak Benjamin Franklin’in yıldırımların birere elektrik olduklarını kanıtlayabilmek için kullandığı uçurtma zamanından yani 1752 yılından bu yıla kadar elektrik ile ilgili edindiğimiz bilgiler bir hayli fazla. Büyük şirketlerdeki Ar-Ge bölümleri, bilim insanları ve girişimciler gibi birçok kişi her geçtiğimiz gün elektriği kullanabilmenin farklı yöntemlerini araştırmaktadır. Bizde gelecekte ne nasıl olacak onu araştırdık sizlere anlatmak için…

Elektrik santrallerine göz attığımızda, çoğu ülke kömürle elektrik üretmeyi en üst seviyede sürdürmektedir. Arka sıralarda hidroelektrik, doğalgaz ve nükleer sırasıyla takip ederken, devam eden yıllarda kömürün en büyük rakiplerinden biri yenilebilir enerji kaynakları oldu. Bu konularda uzman olan Fatih Birol, elektrik kaynakları içerisinde yenilebilir enerji kaynaklarının açık ara birinci sırayı alacağını söyledi. Kısa süre içinde fosil çağı bitmeyecek olsa da yenilenmekte olan enerji günler ilerlerken yeni gelişmeleriyle gündemdeki yerini almaya devam ediyor.

ALTERNATİFİN DE ALTERNATİFİ
Güneş enerjisi tabi ki yenilebilir enerji dendiğinde ilk gelen türdür. Ardından rüzgâr enerjileri, hidroelektrik ve dalga enerjileri, jeotermal enerji, biokütle enerjileri gibi kaynaklar takip etmektedir. Klasik enerji kaynaklarının alternatifi olduğu için bunlar “alternatif enerji kaynakları” diye de bilinmektedir. Zamanla kömürün yerini alacağını bekliyoruz bu kaynakların. Gerçekleşir mi? Peki fosil yakıtlar olmadan sadece bu kaynaklar ile yaşam hiç sorun olmadan aynı şekilde devam edebilir mi? Bunlar hala konuşulup teste tabi tutulurken yenilebilir enerjiler, teknolojiyle birlikte ok gibi hızla yükselmektedir. Bazı yenilebilir kaynaklar çok daha fazla tercih edilirken, yeni alternatifler de ortaya çıkmaya başlıyor. Buda demek oluyor ki alternatiflerin bile alternatifi ortaya çıkıyor.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Müşterinin Katılımını Artırmak için Mektup Yazısı Taktiklerini Sohbet ...

WordPress Üyeleri Eklentisine Bir Sohbet Odasını Nasıl Entegre ...

Mobil grup sohbet temasını şekillendirmek için 8 CSS hilesi CSS'yi ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?