Umre Turunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kutsal toprakları ziyaret etmek isteyenler gitmeden önce mutlaka bir ön hazırlık yapmalıdırlar. Gerekli olan eşya teminini gidecekleri yerden temin etmelidirler. Ayrıca umre konusunda ön bir araştırma ve acente seçimi de önem taşımaktadır. Acente seçiminde sizi yönlendirmesi ve doğru bilgiler sunması ayrı bir öneme sahiptir. Ayrıca Arapça dili bilmiyorsanız gitmeden önce birkaç kelime iletişim kurmak için öğrenebilirsiniz. Çünkü gideceğiniz kutsal topraklarda konuşulan ortak dil Arapçadır. Yanınıza giderken sıcak geçirmeyen giysiler almaya özen gösterin. Çünkü orası çok sıcak olacaktır. Mekke ve Medine sıcak şehirlerdir. Bundan dolayı sıcak geçirmeyen pamuksu giysiler tercih edin. Ayrıca yanınıza şemsiye de alabilirsiniz. Güneşten korunmak için etkili bir yöntem olacaktır.

Kafilenizden Ayrılmayın

Kutsal topraklara gittiğinizde kafilenizden ayrılmayın. Çok kalabalık olduğundan yönleri bulma da sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca dil bilmemek de olumsuz olarak sizi etkiler. Bundan dolayı hocanızın sizi yönlendirmelerine mutlaka uymanız gerekir. Umre yaparken erkekler ihram giyerler. Beyaz bir havlu olan bu ihram sadece tek giyilmektedir. Umre yaptığınız an boyunca üzerinizde kalır. Umre boyunca az konuşmak gerekir. Ayrıca herhangi bir hayvanı öldürmemeniz gerekir. İhramdan çıkmak için tavaf ve say yapmanız gerekir. Kabe’yi 7 kere tavaf ettikten sonra say yaparak umrenizi tamamlayabilirsiniz. İhramdan da çıkmak için saçınızın bir bölümünden kesmeniz gerekir. Bu sayede umrenizi tamamlamış olursunuz. Kutsal topraklara gittiğinizde bol bol zemzem içmeyi ihmal etmeyin. Zemzem şifa kaynağı olduğu gibi içi temizleyen bir su olarak da ön planda yer alır.

Yakın Otel Seçin

Umre turlarında oteller Mekke de Kabe’nin etrafında olduğu kadar uzağında da bulunmaktadır. Kabe’nin 3 km uzağında da oteller bulunmaktadır. Eğer ekonomik olarak bir umre planlıyorsanız uzak olan otelleri seçebilirsiniz. Fiyat açısından daha uygundur ancak uzaklık açısından otobüslerle gitmek zorundasınız. Kabe etrafındaki otellerden seçmeye özen gösterin. Yürüyüş mesafesinde yer alan bu otellerden kolayca Kabe’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde dinlenmek isterseniz de otelinize kolaylıkla giderek dinlenebilirsiniz. Bu ayrıntılara dikkat etmeniz daha rahat bir umre yapmanıza da imkan tanıyacaktır.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

İbadetlerde ana hedef olan insan, ruh ve beden sağlığını korumak, ruh ve ...

Tüm yaşamını Allah’a adayan kişi şüphesiz iman etmekte olandır. Daima ...

Sual: Kurban satın alacakken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? CEVAP ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?