Yaşam Alışkanlıklarının İçine Sohbet Olgusunun Entegre Edilmesi

Yaşam Alışkanlıklarının İçine Sohbet Olgusunun Entegre Edilmesi

Yaşam Alışkanlıklarının İçine Sohbet Olgusunun Entegre Edilmesi

Son 15 yıldır insan hayatının içerisine yavaş yavaş girerek gelinen noktada da hemen hemen tüm evlerin içerisine girmiş olan internet alışkanlıkları insanlar arasındaki iletişimin baş aracı olmayı başarmış durumdadır. Bu da her geçen gün kişilerin yaşam alışkanlıklarının da değişmesine neden olmuştur. Peki bu durum sadece sosyal ağların yaygınlaşmasıyla açıklanabilir mi? Bu durumun ortaya çıkmasındaki etkenler nelerdir?

Önceden bir heves olarak başlansa da daha sonra internet kullanımının insan hayatını kolaylaştırmaya başlaması insanların sanal dünyaya daha kolay alışmalarına neden olmuştur.

İnsanların kendilerine yabancı olan bu dünyanın içine girmeleri, hayatlarının eksik noktalarını da doldurmaya çalışmalarına neden olmuştur.

Bunlardan biri olan sohbet olgusu ve muhabbet eksiklikleri, merak duygusuyla da birleşince insanlar tanımadıkları kişilerle iletişim kurmanın yollarını aramaya başlamışlardır.

Bunun için ilk dönemlerde ortaya çıkan ICQ ve Mirc gibi uygulamalarının yanına sohbet odası kullanımları da entegre edilmiştir.

Kişiler bu muhabbet odaları vasıtasıyla daha önce bilmedikleri bir dünyayı keşfederken, dünyanın her köşesindeki bireylerle tanışmak suretiyle oldukça büyük bir merak kıskacının da içine düşmeyi başarmışlardır.

Bu merak, chat odaları kullanımlarını sıklaştırırken, kişilerin gerçek hayatta dile getiremedikleri her türlü duygularının da kolaylıkla dile getirilmesine olanak sağlamaktadır.

Bu durum sadece herhangi bir ilişkisi olmayan bireylerle de alakalı değildir. Ciddi bir ilişkisi olan hatta evli olan kişilerin bile herhangi bir olumsuz durumda, en küçük bir ilgisizlik durumunda ya da eşleriyle bir iletişimsizlik hallerinde bile bu siteleri kullanmaya başladıkları, bu sayede tanışılan kişilere, normalde dile getiremedikleri problemlerini kolaylıkla anlatabildikleri görülmektedir.

Bunların yanında chat odaları kişiler için önemli birer deşarj olma araçlarıdır. Sohbet odalarında sadece kullandıkları rumuzları görülen kişiler, kendilerini kimseye tanıtmak durumunda kalmadan ve kimlikleri bilinmeden kolaylıkla içlerini boşaltıp, deşarj olma durumunu sonuna kadar yaşayabilmektedirler.

Bu deşarj olma durumu, kişilerin günlük streslerinden kolayca arınıp, kafalarını boşaltabilmeleri için büyük bir fırsattır.

Hepsinin yanında chat siteleri kendine özgü sihirli yapılarıyla, her daim kullanıcıların merakını cezbetme konusunda önemli araçlardır.

 

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sohbet Özelleştirme - Her Sohbet Oda Benzersiz olun! Çevrimiçi sohbetler ve ...

Güvenli Sohbet Odası, aslında ne demektir? Sohbet güvenliği şu anda sıcak ...

Katıştırılmış Grup Sohbetiyle Fark Bulma Bugün grup sohbet seçeneklerine ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?