Zam Kapıda! Kaskolar Zamlanıyor!

Sigorta döviz kurundaki artıştan nasipleniyor. %32 oranına ulaşan dolar kuru nisan ayından bu yana yükselmektedir. Bu durum özellikle yedek parçalar ve sigortayı etkilemektedir. Hasar almış arabaların hasar maliyetleri yukarıya çıkınca bu durumu sigortacılar maliyete yansıtmak zorunda kalıyor. Artan kurlarla birlikte kaska sigortalarında ciddi bir fiyat artışı bekleniyor.

Şimdiden zam ile karşı karşıya gelen müşteriler sadece %5’lik bir zam görürken bu zamın 15 ila 30 arasında artacağı düşünülmektedir. Sigorta bedelleri enflasyon oranlarına göre her yıl %10 oranlarında arttığını belirtirken Unico Genel Müdürü Yetkilisi Cenk Tabakoğlu açıklamasında %30’ kadar yükselecek bir prim beklediğini bizlere aktardı.

Şirketler fiyat geçişi imkânı sağlamıyorken, rekabetten kaynaklanan trafik fiyatlarında yaşanan artmalar sebebiyle vatandaş iki sigortayı da yapmaya gücü yetmiyor. Artışlara bu sebeplerden sınırlama gelebilme ihtimali var. Ne olursa olsun tahminimiz kasko sigortası %15 nasibini alacaktır. Asıl önemli olan kısım dinamik bedeni hasar trafik sigortalarında. Trafik için bir yükseliş beklemiyoruz geçen yılda artmıştı fiyatlar.  Trafik fiyatlarının düşmesi ise biraz daha zaman alacak.

2 MİLYAR LİRA ZARARI OLACAK

Kasko sigortasının ortalama fiyatı 1.000 TL’yi bulduğundan, eğer yüzde 30 oranında bir artış olursa 1.300 TL’ye çıkacak bu zam. Eureko Sigorta’sında genel müdür yardımcılığı yapan Süha Çele primlere daha şimdiden %5’lik bir zam yapıldığını belirtirken, kur artışı kalıcı ve devam ederse maliyet yükselişlerinin devam edeceğini söyledi. Kötü yandan kur artışı bu sektöre zararı örnek yüzde 30’luk artış devamlı olacak olursa eğer 2 milyar lira civarında olacaktır.

Yaptığımız hesaplara Türkiye Sigorta Birliğindeki rakamlardan faydalanarak 2016 yılında trafik sigortalarında yaklaşık olarak 2.6 milyar TL tazminat ödendi. Artan kur ise bu miktarı 794 milyon TL eklemiş olacak. Kasko açısından bakacak olursak 4.1 milyar TL’lik maddi hasar söz konusu olacaktır. 5.2 milyarlık rakama ise kardaki artış yansıyınca ulaşacaktır.  Neredeyse bütün kısmı sigorta şirketlerine yazılacakken 1.2 milyar daha fazla ödeyecekler. Toplam olarak 2 milyar artışın primlere yani bizlere yansıyacak.

Bir önceki yazımda « makalem var. Okumak istermisin ?
google'da paylaş
facebook'da paylaş
twitter'da paylaş
ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Web Sitesi İletişim için HTML Sohbet Oda Servisi İletişim, günlük ...

Neden Online Radyo İzleyicisi Dinle ve Sohbet Etmek İstiyor? Gösterişli ...

Yayıncılar Canlı Radyo Sohbet Odasını Gömmek İçin Motivasyon Bir radyo ...


YORUMBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?